Annonce

Annonce

Brev:

Renlighed 5 år


30. juli 2015

Kategori:
Alder:
5 år

Renlighed 5 år

Hej

Vores søn fylder 5 år om få dage, og han har for lang tid siden sat 5 år som det tidspunkt, han skal begynde at lave afføring på toilettet. Vi nærmer os nu dagen, og jeg tvivler meget på, at det kommer til at ske af sig selv. Samtidig nægter han at tisse på toilettet i børnehaven.

Mht tis har han været renlig herhjemme i et godt stykke tid siden nu - jeg vil mene et lille års tid, hvor han gradvist er blevet mere "driftssikker". Nu fungerer det strygende, og han har heller ikke ble på om natten - vi har haft perioder med usikre nætter, men det er et stykke tid siden nu. Han vil gerne have, vi sidder hos ham, når han tisser - der har dog været en kort periode, hvor han "ville selv", men den er slut. Vi har været på storbyferie denne sommer, og det fungerede fint med tisseriet - i fly, i lufthavne, på restauranter, i vores lejede hus, ingen problemer.

Nu er han tilbage i børnehaven, og det har været i sommerbørnehave, dvs. et andet fysisk sted, men med nogle børn han kender og nogle voksne han kender - dog ikke hans faste pædagog og medhjælper. Vi har ikke givet ham ble på. De unge i børnehaven har givet ham ble på, ...


Annonce

... men den ældre pædagog, der er der i denne uge, og som han kender lidt, har gerne villet prøve uden. Nu er hun blevet obs på, at han nok faktisk ikke tisser, selv om han sidder på toilettet, så nu prøver hun at holde øje med det. Han vil ikke lave afføring i børnehaven, han nægter at sige til, så de kan give ham en ble på.

Mht afføring er vi i tvivl om, hvad vi skal gøre, nu vi når de 5 år. Vi har læst bogen "Hr. Pølle", hvor der er gode råd til et træningsprogram bagerst i bogen. Kender du bogen og kan du anbefale metoden med, at han SKAL sidde på toilettet i f. eks. 5 minutter, når han siger, han skal lave det store, og at man så kan give ham ble på efter det, hvis han ikke laver noget (sådan læser jeg det). For så at prøve igen hver dag i flere minutter, indtil der sker noget?

Vi er frustrerede - på egne vegne, fordi det er drønhårdt, og vi snart ikke orker bleer mere - men også og mest for hans skyld, så han ikke skal have brug for bleen mere, ikke skal være nervøs for legeaftaler hos kammeraterne, ikke kan lege i børnehaven, fordi han går og holder sig.

Jeg håber, du kan hjælpe os lidt videre.

På forhånd tak fra en mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.

Skole parathed

Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2025 | Opdragelse | 4 år, 3 mdr.

Hver eneste lørdag er helvede

Hej, vi har 3 børn. Én på 4,5 og to på 2,5. Tvillingerne er relativt nemme...

Læs hele brevet og Helens svar


30. september 2024 | Renlighed | 5 år

Laver i bukserne - 5 årig

Kære Helen. Vores dreng F. er lige fyldt 5 år. Han smed bleen for ca. 2 år...

Læs hele brevet og Helens svar


8. august 2024 | Opdragelse | 5 år, 7 mdr.

Vred 5årig

Hej Helen! Det er noget tid siden jeg har skrevet, men vi har en problematik...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Endnu engang mange tak for dit svar her i den gode brevkasse. Jeg har anbefalet dig til dem jeg kender fordi du er SÅ god til at komme med nogle konkrete råd. Lige det som gør hverdagen lidt nemmere og knapt så frustrerende, så TAK for det!


Annonce