Brev:
Skemad og udlandsdansker

Kære Helen.
Nu blev jeg endelig medlem. Bor i udlandet sammen med min mand og vores første barn, en dreng.
Jeg savner en sundhedsplejerske, så løsningen blev et medlemsskab, så jeg kan skrive til dig, når jeg har spørgsmål (hvilket nærmest er dagligt 😉). Selvom vi bor i udlandet søger jeg oftest efter råd i Danmark.
Har de fleste af dine bøger bl.a. "Mad og børn", dog ikke den nyeste version. Har skrevet lidt sammen med dig i forbindelse med de nye retningslinier fra Sundhedsstyrelsen.
Vi er godt i gang med skemaden. Begyndte da han var 5 måneder. Synes det går rigtig godt. Han er meget interesseret og spiser med vellyst samt hans fordøjelsessystem virker til at kunne følge med.
Har taget boghvedemel, majsmel, rismel og hirseflager med fra Danmark, da grød ikke er særlig udbredt her. Indtil videre har vi valgt at købe færdiglavet frugt- og grøntsagsmos (mos kun tilsat frugt og grønt). Når vi tilbereder maden tilføres fedt og udmalket modermælk. Derudover ammer jeg ham.
Han får grød med frugtmos til frokost og grød med grøntsagsmos til aftensmad. Ved godt han egentlig ikke skal have grød om aftenen, men blev i tvivl om ...
... grøntsagsmosen mættede nok, da kartoffel ikke rigtig er brugt herover. Skal jo bare til at lave mosen selv, men skal der egentlig altid være kartoffel i grøntsagsmosen?
Er netop kommet til Danmark på ferie og har taget min brystpumpe med hjem, men havde desværre glemt den ikke kan bruges her i landet. Derfor har han altså fået grød uden nogen form for mælk i, som han heldigvis har spist uden problemer. Blev sådan i tvivl om vi bare skal købe en form for erstatning, bør købe en pumpe her i Danmark eller kan lade være med at tilføre mælk i de uger vi er på ferie? Skal der egentlig altid tilføres mælk og i så fald hvor længe? Tænker det måske "kun" er for at kunne ændre konsistensen og have den velkendte smag af modermælk.
Angående mængden af mad, har jeg holdt lidt igen, som du anbefaler. Du skriver en normal babyportion ca. er 1-2dl. Skal jeg bare føle mig frem og se om hans krop kan følge med i takt med jeg øger mængden? Tror jeg har en dreng med stor appetit, så synes det kan være lidt svært nu at vurdere om kan bare spiser alt jeg tilbyder eller selv kan sige stop, så indtil videre har jeg styret mængden.
På forhånd mange tak for hjælpen.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Barselshotel
Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.
Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.
På et...
Drikkevarer til børn
Små børn bør drikke mælk og vand.
½ liter mælkeprodukt om dagen:
Det anbefales, at børn og voksne drikker ca. ½ liter mælkeprodukt om dagen. Til børn i alderen 1-2 år anbefales mælkeprodukter med 1.5% fedtindhold (letmælk), og til børn i alderen 2-3 år anbefales det at drikke og spise mere fedtfattigt - det vil sige skummet-, mini- og kærnemælk og lette surmælksprodukter. Nogle børn kan dog godt have brug for letmælk og letmælksprodukter frem mod 3 års alderen.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.
Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!
Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.
Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.
Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)
Med venlig hilsen
En familie på fire






