Brev:
Tandfrembrud og manglende appetit
Kære Helen
Jeg skriver fordi min datter stort set ikke har spist noget i 4 dage. Hendes fortænder i overmunden er ved at bryde frem og hun har haft lidt feber og jeg tænker det godt kan være det der er problemet.
Jeg har jo tidligere skrevet til dig at hun ikke spiser så meget, men de sidste par dage har hun fuldstændig afvist skeen og vil ikke engang have sine favoritter. Hun var blevet helt god til at sidde og spise et par hapsere selv, men heller ikke det vil hun. Jeg har fået et par skefulde frugtmos i hende og vand. Agurk vil hun også gerne sidde med, men det ...
... mætter jo ikke rigtig. Hun vil gerne have brystet, men da det lige går så fint med at trappe lidt ud af amningen om dagen, vil jeg heller ikke give hende det for ofte.
Jeg er er dog lidt bekymret, hun er ikke særlig stor og skal helst ikke tabe sig, så hvad kan jeg gøre for at hun får lidt indenbords? Hun er begyndt at søge brystet om natten igen og spiser meget, så det er jo nok fordi hun ikke er blevet mæt om dagen. Hvad kan jeg gøre så vi ikke kommer helt tilbage i den gamle rytme igen med mange natmåltider og inden lyst til rigtig mad?
Med venlig hilsen
Den bekymrede mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Moderkage
Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.
Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.
Når moderkagen...
C-Vitamin
Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.
Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.
På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.