Brev:
Forskellige spørgsmål vedr. kost

Hej Helen
Ja jeg har næsten lige skrevet til dig, men har lige yderligere spørgsmål vedr. kost til min datter som er 4 måneder gammel om en uge.
1) På Allomin 2 pakken står der at den kan serveres varm eller kold. Vil det sige at jeg godt kan købe de der færdigbrikker og så tage med når jeg skal ud, hælde i sutteflaske og så servere uden at varme?
2) Jeg er så småt begyndt med grød/mos. Kan jeg godt køre med kartoffel/gulerodsmos både middag og aften, for så efter en uge at skifte til noget nyt ?
3) Min datter har fra starten af haft sart mave og da jeg ...
... prøvede med frugtmos for en uge siden virkede det til at hun fik meget luft i maven. Skal jeg istedet give lidt sveskemos oveni f.eks kartoffel/gulerodsmosen eller dagligt give lidt laktulose?
4) Når hun får sin mos er det så fint nok at slutte af med Allomin 2 når hun ikke vil spise mere og begynder at blive utålmodig? eller skal hun også have lidt vand at drikke?
Det var lige en masse spørgsmål. Jeg har endda læst sundhedsstyrelsens anbefalinger vedr skemad og overgangsmad til spædbørn, men synes det kan virke svært at hitte rundt i.
Tak for hjælpen igen.
Djomo
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Krydderurter
På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.
"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...
Vedligeholdelse af barnevogn
Med det danske vejr skal en barnevogn kunne tåle lidt af hvert, men hvis man vil have at den skal kunne holde længe, så er man nødt til at gøre sig nogle tanker om vedligeholdelse og også medtænke at bruge tid på vedligeholdelse.
For eksempel kan kalecherne ikke tåle stærkt sollys, så vognen skal ind i skyggen, hvis man vil undgå, at den falmer. Stellet kan heller ikke tåle salt fra snesjappet og skal derfor skylles af, når man kommer hjem, hvis man vil undgå rust. Og kassen...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.
Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger









