Annonce

Annonce

Brev:

Trappe ned i amning - 9 mdr.


1. marts 2015

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Trappe ned i amning - 9 mdr.

Hej Helen.

Jeg har lige brug for lidt vejledning mht nedtrapning af amning. Min datter er nu 9 måneder og jeg ønsker snart at stoppe med at amme. Hun spiser ved mig 2-3 gange som det er nu. Tidspunkterne er aften inden putning (ikke hver aften, mest hvis hun ikke har spist så meget almindelig aftensmad/aften grød), midnat/nat eller hvornår hun vågner første gang deromkring og tidlig morgen ved 5-6 tiden. Det svinger lidt, hvis hun vågner flere gange inden midnat får hun ofte bryst ved fx 23-tiden og bliver puttet igen. Jeg prøver at holde det til 1 gang om natten/sen aften.

Mit spørgsmål er så, hvordan jeg lige kommer ned på 1-2 amninger, hvilke tidspunkter som ville være mest fordelagtige at amme hende på. Hun spiser rigtig fint i løbet af dagen. Kan lige beskrive kort hvad og hvornår hun spiser:

05-06: Ammes når hun vågner (sover ikke særlig tit videre)

7-7:30: Havregrød (halv dl havregryn)

9-9:30: Halv bolle, banan eller lidt grød

Puttes til formiddags lur og sover typisk 1-1,5 time

11:30-12:00: Frokost. 1 hel rugbrød (bondebrød) med pålæg, af og til lidt ostehaps e.lign

14-14:30: Halv bolle med smøre ost, frugt, yogurt eller lidt grød. Skifter lidt.

Puttes til eftermiddags lur 15-15:30 og sover ca 1 ...


Annonce

... times tid

17-17:30: Aftensmad. Vores mad eller kartoffelmos med kød eller fisk. Frugtmos dessert.

18:30-19: Godnat grød (havregrød - halv dl havregryn)

Puttes 19-19:30

Jeg har været i tvivl om Freja blev sulten om natten eller når hun vågner op flere gange, som det svinger meget med. Men min egen SP sagde, at det skulle jeg ikke være med det hun spiser i løbet af dagen. Hvad tænker du? Vi prøver som sagt at hun kun spiser 1 gang efter putning og så tidlig morgen.

Jeg er godt klar over, at Freja har en alder nu hvor det er meget almindeligt at hun vågner op flere gange, men det er frustrerende at det svinger så meget, for man vil jo så gerne ændre på nogle ting, så hun sov bedre igennem. Nogle dage sover hun til fx kl 2 inden hun vågner. Andre dage vågner hun 2-3 gange inden midnat og 1-2 gange om natten. Skal vi bare acceptere det? Vi tager hende op og vugger hende i søvn igen og så sover hun videre. Nogen gange har vi problemer med hun vågner op, når vi lægger hende ned. Og sådan her har det været (som jeg har skrevet til dig før) i flere måneder. Det svinger bare rigtig meget, vi kan ikke finde nogen forklaring på det eller mønster i det. Hvad tænker du?

På forhånd tak for din hjælp.

Venlig hilsen
Frejas mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex

Svangerskab

Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.

Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusinde tak for dit svar på mit sidste brev vedrørende min dreng. Det varmede at blive mødt med forståelse og indsigt – i forhold til lige netop den problematik vi var i på daværende tidspunkt.

Venlig hilsen
Mor til dreng på 3 år


Annonce