Annonce

Annonce

Svar: Mad og flaske hvor meget?


23. februar 2015

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære bekymrede mor

Tak for dit brev, det er rigtig godt du skriver :)

Ja - du skal skære ned for mængden af skemad, så jeres datter får mindre portioner. Det er stadig vigtigt, at hun får en stor mængde mælk - både for at få de næringsstoffer, der er i mælken, men også for at få sit væskebehov tilstrækkeligt dækket.

Det betyder at hun skal have mindre mængde skemad, for at have plads i maven til mælken. Og jeg vil umiddelbart anbefale dig, at du kun giver hende halvdelen af den mængde skemad, som du tilbyder lige nu. Det vil sige, at hun f.eks. om morgenen kan få 1-1.5 dl. grød og til frokost kan hun få 1-2 dl. grøntsagsmos. Derudover vand af kop - og så må hun også gerne få lidt mellemmåltider.

Det er altså bedre at hun spiser 1 dl. grød og mos og så drikker 100-150 ml af flasken end at hun spiser 2 dl. grød og mos og afviser sin flaske eller ikke drikker nok.

En plan for dagen kan se således ud:

Tidlig morgen 05: Tilbydes flaske og sover videre

Morgen 8: Havregrød, max 1.5 dl. vand af kop.

Formiddag 9-9.30: Frisk blød frugt i hånden, frugtmos ½ dl., vand af kop.

Flaske og puttes til formiddagslur ca kl 10

Frokost 12: Grøntsagsmos oog der begyndes med kød eller fisk i mosen. Der gives max 2 dl. mos af gangen, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden, vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur ca kl 14-14.30

Eftermiddag 16: Tilbydes frisk blød frugt i hånden, ½ dl. frugtmos, vand af kop og får også ofte ...


Annonce

... stadig flaske her

Aften 18: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk i mosen, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden. Tilbydes her max 2 dl. grøntsagsmos, vand af kop.

Flaske og puttes til natten ca kl 20

Sen aften 23: Flaske og sover uden mælk til næste morgen tidlig.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Det er bedre at din datter tilbydes små hyppige måltider fremfor få og store måltider. Med hensyn til mælkeindtag, så vil de fleste børn i 6 måneders alderen drikke mellem 800-900 ml i døgnet - og din datter får lige nu det halve. Hun får dog den dobbelte mængde skemad, så det er sandsynligt at hun vil drikke mere mælk, hvis hun får mindre skemad af gangen - det er ikke sikkert at hun vil øge sit mælkeindtag helt så meget, men lidt har også ret:)

Med hensyn til mad i hånden, så er det vigtigt at du altid har hende under opsyn, når hun sidder og spiser selv. Selvom du vælger blød frugt, så kan hun få det galt i halsen. Blød frugt er moden frugt, det kan f.eks. være appelsinbåde, pære, blomme, mango, melon eller lignende. Det er vigtigt, at du ikke giver hende frugt med skræl, da skrællen kan sætte sig fast i halsen. Og frugten skal som sagt være moden. Sådan noget som æblebåde dur ikke - de er for hårde og knækker for let, en meget moden pære, kan dog nogle gange godt gå.

Du kan også købe et frugtnet, som er en lille pose, hvori du kan komme forskelligt frugt og så kan din datter sutte på det gennem posen.

Håber du kan bruge dette videre, fortsat god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babynest

En babynest er oprindeligt en svensk opfindelse, som efterhånden har spredt sig over hele verden. Også i Danmark er det meget populært at bruge en nest til sit barn.

En babynest kaldes også en babyrede, og den bruges til at lægge dit barn i, når du gerne vil have, at dit barn skal føle sig omsluttet og holdt, og du ikke selv kan have dit barn i armene. Det vil sige, at hver gang du lægger dit barn fra dig, fordi du f.eks. skal ordne vasketøj, lave mad, tale i telefon eller...

Læs mere i Babylex

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar, det er så dejligt at skrive til dig, du giver altid sådan nogle gode varme råd.

Det er dejligt at kunne skrive til dig, når man er bekymret.

Hilsen
Guldklumpens mor


Annonce