Brev:
Døgnrytme 3 mdr.
Hej Helen
Filippa på snart 3 mdr., har sovet igennem mere eller mindre siden hun var 1 1/2 måned. Hun er et rent flaskebarn, hvilket uden tvivl spiller ind. Hun er en stor pige på snart 7 kg og 65 cm, så hun stor trives :)
Det er jo ikke et problem, at hun sover igennem - men det gør mig usikker på hendes døgnrytme. Så jeg håber, du kan hjælpe mig med, om vi er på "rette vej". Filippas døgn ser typisk sådan ud:
- Går i seng kl. ca. 21:00 (hun sover i egen seng inde hos os)
- Vågner kl. ca. 05:00 - får en "natflaske"
- Står op kl. ca. 07:00
- I løbet af formiddagen sover hun 1 eller 2 lure på ca. 40 minutter, enten i sin vugge eller på min arm (alt efter humør).
- Kl. ca. 12:30 bliver hun lagt i barnevognen til ...
... sin middagslur, som kan vare på alt fra 1 1/2 til 3 timer.
- Efter middagsluren sover hun igen 1 eller 2 lure på ca. 40 minutter, enten i sin vugge eller på min arm. Har eftermiddagsluren været lang, sover hun typisk kun 1 lur.
- Går i seng kl. ca. 21:00
Sådan er "sove-progammet" hver dag.
Hun får ca. 7 flasker om dagen, og spiser omkring 750 ml på dagsbasis. Det er mindre en den "anbefalet" 1/6 af vægten mængden. Men jeg er ikke i tvivl om, at hun får nok mad - da hun selv fjerner flasken når hun er færdig, og klart signalere når hun er mæt. Ligeledes fortæller hun klart når hun er sulten :)
Mit spørgsmål er, om Filippa får søvn nok i løbet af dagen? Og er antallet af hendes lure for mange?
Glade hilsner
Louise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.
Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...
Viden om børn:
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.