Brev:
Sove igennem

Kære Helen,
Jeg er usikker på, hvor skal jeg starter. Jeg prøver at koncentrere mig om et emne, men det bliver lidt svært for sov og mad hænger sammen. :)
Min datter Mille har ikke sovet igennem endnu. det er fint, men hun vågner hver time eller hver anden time og kan ikke fald i sov igen. Hvis jeg tager hende op og giver hende kærlighed med lille vugge bevægelse eller ligger hende hos mig så falder hun til sov igen. Men vågner alligevel igennem natten hver time eller hver anden time. Det her opleve vi nu i to måneder. Jeg havde hendes øre tjekket flere gange - ingen ting siger læge. og så for to uger siden fik hun feber og gradede så gik vi til læge næste morgen og havde hun mellemørebetændelse. vi fik antibiotika, nu er det overstået med betændelse men hverken mig eller Mille sover.
Det der er vigtigt at forstå er at før hun havde blevet syge havde hun de samme sov problemer. og vi er totalt trætte og kommer til at glemmer hvordan det er til at sove:(
Vi kører en meget fast spiser og sover rytme om dagen. Hun sover to gange ...
... om dagen ca. 2 timer hver gang.
Måltider siger ca. sådan ud:
8.15 morgemad (grød + frugt + vand a cup)
9.15 frugt i hånd
10.00 - 12.00 formiddagslur
12.30 frokost (ægg, boller avocado etc. vand)
13.40 frugt eller keks
14.00-16.00 middagslur (flaske)
17.00 frugt eller grøntsager i hånd
18.00 familie aftens mad (spaggeti, ris med rejer etc.)
18.30-19.00 bad
19.30 aften grød (ikke altid hun vil ha' det)
20.30 - 21.00 flaske og falder i sov.
Hvis hun ikke spiser noget så får hun også flaske med formiddagslur. hun er ikke så vild med almindelige mad, lige meget hvad jeg giver hende. hun kan bite i det og spytter det ud igen. til mig så ser det ud som hun ikke kan lige at synke. det er så meget jeg ku' fortælle men jeg føler at jeg har prøvet alt og ved ikke mere om hvad jeg gør forkert. :(
Du må undskyld min dansk, det er ikke mit mådersmål. :) jeg forstår udmærket dansk, men det er svært med at skrive. :) hvis det er noget du ikke kan forstår bare spørge.
Jeg håber at du kan hjælpe Mille og mig. :)
Mange tak.
Rita
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Sutteflaske
For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.
Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.
Sutteflaske-sutterne findes...
Smile
Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!
Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.
Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.
Jo mere du kan smile, pludre og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







