Annonce

Annonce

Brev:

Putning - 2 år, 6 mdr.


8. januar 2015

Kategori:
Alder:
2 år, 6 mdr.

Putning - 2 år, 6 mdr.

Kære Helen!

Tak for dit forrige svar ang. min søn og hans trivsel i hans dagpleje.

Nu kommer næste spørgsmål:

William har sovet i vores dobbelt seng i næsten 3 måneder nu. Det er nok mest min mand der synes det er ved at være træls. Hans tremmeseng står i vores soveværelse fordi han blev svær at putte i sit eget værelse. Vi har købt en juniorseng i sommers så han kunne vænne sig til at den var i rummet. Det er nu meningen han skal sove i den primært fordi han så kan stå op af sengen og gå ind til os hvis han bliver utryg. Men selvfølgelig også fordi der kommer en lillebror/lillesøster til sommer som skal overtage tremmesengen.

Hvordan gør vi det mest skønsomt og ”sjovt” at sove for sig selv igen? Jeg er blevet mere følsom end jeg plejer. Nu er jeg også gravid, men jeg kan ikke klare tanken om at han skal føle at vi bare efterlader ham inde på sit værelse igen… Hvis det stod til mig sov vi sikkert alle i samme rum men tre i samme seng er nok i overkanten. (min søn er lidt urolig når han sover. Måske fordi vi ligger så tæt) .Vi prøver hver aften at ligge ham i hans tremmeseng i soveværelset ...


Annonce

... men det er sjældent han bliver der for hvis jeg vil gå ned efter at have sagt godnat, bliver han urolig og tit ked af det. Og så er det at jeg giver efter og går i seng så han kan få noget søvn. Det giver dog lidt bagslag for jeg sover rigtig dårligt og vågner tit. Og hvis jeg er gået i seng kl 20-20.30 sover jeg jo ikke til næste morgen (selvom jeg føler mig meget træt) ligger og vender og drejer mig. Har fået at vide at det nok er hormonforandringerne der er skyld i min manglende søvn.

Der er sket mange forandringer både i dagplejen og her hjemme så jeg kan sagtens forstå at han har brug for at være tættere på os.
Før alt det her sov han på sit eget værelse og han var okay nem at få til at sove.
Hvad er dit råd? Hvad mener du er bedst for Willi lige nu?

Andet spørgsmål. William stopper i dagpleje til 31 maj. Vi har valgt at lade ham stoppe en måned før for at han kan gå hjemme ved mig og vi sammen kan lære børnehaven at kende. Vil det ikke være okay? Selv om det her efter ferien går bedre så tænker jeg at han vil have godt af den pause inden lillebror/søster kommer i juni.

Venlig hilsen
Malene

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Søvn

Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.

Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...

Læs mere i Babylex

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.

Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!

Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce