Annonce

Annonce

Brev:

Mad og ondt i maven 4 1/2 måned


18. november 2014

Alder:
4 mdr.

Mad og ondt i maven 4 1/2 måned

Kære Helen.

Skriver til dig da jeg er usikker på min søns mad.

Han er 4 1/2 måned. Han blev ammet fuldt ud de første 3 måneder, herefter fik han i ca en måned fik nutramigen og blev ammet 1-2 gange i døgnet. Dette fordi jeg ikke følte jeg havde nok mælk til ham (på trods af forsøg på at øge mælkemængde) og da jeg selv formentlig havde mælkeallergi som barn, gav vi ham nutramigen. Fra han blev 4 måneder stoppede jeg helt med at amme og vi skiftede over til Allomin, da det ifølge anbefalinger er lige meget med at fortsætte med det allergiforbyggende nutramigen, når de først er 4 måneder.

For 9 dage siden begyndte min søn at få diarré. Vi tænkte selvfølgelig på om det kunne være hans mad, men da han havde fået allomin (den blå, den grønne vil han ikke spise) i 10 dage tænkte vi alligevel at det var lang tid til, at det kunne være det hans mave reagerede på. Han er også begyndt på grød med lidt frugtmos på siden han blev 4 måneder, men igen tænkte vi det ikke gav mening, det var pga det, da der ikke havde været problemer i 10 dage.

Efter 4-5 dage med diarré besluttede vi os alligevel for at gå tilbage til Nutramigenen bare for at se, hvad der skete. Og stort set med det samme stoppede diarréen!
Nutramigenen er jo virkelig dyr, så fra i går af er vi begyndt at give ham hver anden flaske Nutramigen og hver anden flaske Nan pro, for at se, om han evt. kan tåle dette mærke. Men er selvfølgelig bekymret for, om han måske har mælkeallergi (altså komælksallergi).

Han har altid haft problemer med maven. Selv på brystmælken havde han sommetider problemer med at komme af med ...


Annonce

... afføringen og sidst på natten lå han og trak benene op under sig og havde ondt i maven. Vi har på sundhedsplejerskens anbefaling bare set tiden an, da det åbenbart er normalt at deres tarmsystem er umodent de første 3 måneder.

Men han bliver ved med at have maveproblemer. I hans 4 levemåned (på nutramigen) har vi ofte måtte give ham lactulose for at komme af det med. Men alligevel har han trukket benene op under sig om natten og sovet uroligt fra kl,4 om natten.
Når han spiser ligger han også tit meget uroligt. Nogen gange skubber han flasker væk, men tager den så til dig igen. Min fornemmelse er at han er sulten, men at der er noget, der ikke altid er rart, når han spiser og derfor skubber han den væk. Han spiser ikke 1/6 af sin kropsvægt som man siger, de skal, men han er ikke hverken sløv eller noget. Han kan ofte være sådan småutilfreds, men sjældent noget med store skrig eller noget.

Han spiser i hvert fald halvdelen af sin mad om natten. Om morgenen og formiddagen spiser han meget lidt. Han får grød om morgenen. Nogen gange spiser han ½ deciliter, andre gange kun et par skefulde.

Og nu til mit spørgsmål: er det normalt stadig at døje så meget med maven, når man er 4 en halv måned? Er det noget jeg skal reagere på? Indtil videre synes jeg bare min sundhedsplejerske og min læge har ”afvist” mig lidt, når jeg har udtrykt min bekymring om, at han ikke spiser den anbefalede mængde samt fortsat har ondt i maven. (Han spiser ca. 750-1.000ml i døgnet fordelt på 7-8 flasker. Han var for et par uger siden 67cm lang og vejer i dag ca. 7kg).

Glæder mig til at høre fra dig.

Hilsen mig

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselshvile

Førhen i tiden var kvinder som lige havde født indlagt på sygehuset i flere dagen inden de kom hjem. I dag kommer man hjem så snart man har lyst og føler sig parat til det og det sker også at man kommer hjem før man som mor egentlig føler sig helt parat ... Det er mere og mere almindeligt at gå hjem allerede få timer efter fødslen.

Når man går tidligt hjem, så vil det være rigtig godt at den nybagte far har mulighed for at tage nogle dage fri, så den lille nye familie kan lære...

Læs mere i Babylex

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen, Det er simpelthen så dejligt at jeg har fundet dig på nettet.. Dig kan jeg skrive til med alle mine tanker og udfordringer, og så får jeg et fornuftigt og brugbart svar – tak!!!


Annonce