Annonce

Annonce

Brev:

Sprog og udtalefejl


15. november 2014

Kategori:
Alder:
22 mdr.

Sprog og udtalefejl

Kære Helen

Tak for din tanker om de store spørgsmål...

Jeg har her et meget konkret.

Villum på næsten to har et par sjove udtale-fejl. Han talte sent - tilgengæld kan jeg ikke komme i tanke om noget han ikke kan sige nu - og det er kommet inden for en måned. En vild sprogeksplosion - som det er SÅ skægt at opleve. Helt forskellig fra hans storebror, der talte tidligt, men udviklede sproget langsomt og så fint, at en adelsmand ville bifalde det. :-) Med ham gik vi og længtes lidt efter de der skægge børneord. :-) Villum spænder fra iPad til krokodille. Han laver fine sætninger på tre ord - og ser bedårende ud imens. :-) Mig og dig chokolade. Det kan du godt høre for dig, ikke? :-) Han gør bare noget sjovt: han udskifter konsekvent f med h, s med d og ...


Annonce

... t med d. Han er ekstremt tydelig i sin udtale, en krokodille er vitterlig en krokodille på fire stavelser, og derfor er det heller ikke "mudret" om han siger far eller har. Han siger det sidste - helt tydeligt.

Jeg må altså ærligt indrømme, at jeg synes det lyder aldeles sødt, når han beder om sin dut. Men så kom jeg alligevel til at tænke på, om man bør korrigere ham, når han nu er så konsekvent? Man svarer jo ofte helt automatisk; skal du have din sut. Rækker det - eller bør vi gøre mere ud af det? Uden det bliver til sprogskole! :-)

Er det sådan en indikation af noget der kan blive hængende? Eller er det i virkeligheden sådan mange børn gør, når sproget kommer tumlende med den hast?

De bedste hilsner fra en moar. Altid med to stavelser. Altid :-)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Selvstændig 2 årig

Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex

CE-mærket

Se efter CE-mærket når du køber legetøj

Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.

Du skal også være opmærksom på...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.

Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.

Tak fordi du har skrevet den!

Hilsen de glade forældre


Annonce