Annonce

Annonce

Brev:

Flaske ved 1. eller 2. lur?


3. november 2014

Alder:
8 mdr.

Flaske ved 1. eller 2. lur?

Hej Helen,

Min søn er 8 mdr i næste uge. I den forbindelse vil jeg fjerne den flaske han får inden den 1. lur og erstatte med et måltid.

Han får lige nu flaske tidlig morgen, inden formiddagslur, inden middagslur og til puttetid om aftenen.

Men han sover den lange lur om formiddagen, altså på den 1. lur. Der sover han gerne 2 timer. Også kun 30-40 min i lur nr 2. Derfor ved jeg ikke om jeg bør beholde den flaske inden formiddagsluren, som faktisk er den lange lur?

Hans dag ser sådan ud:

Tidlig morgen ved 5 tiden: Flaske, ca 100-150 ml.

Kl 7.30: havregrød med frugtmos og vand til.

Kl 9.30-10: ...


Annonce

... Flaske, ca 150-200 ml og sover derefter 1,5-2 timer.

Kl 12-12.30: Grøntsagsmos, får en lille smule rugbrødsbidder ved siden af, vand til

Kl 14.30-15: Flaske, drikker max 100 ml og sover 30-40 min

Kl 16: Grød med frugt til, og vand.

Kl 17.30: Aftensmad, Grøntsagsmos, får som regel det samme som os, uden salt og stadig moset mad. Vand til.

Kl 19.30: Godnat og flaske, drikker 200-230 ml.

Så er meget i tvivl om formiddagen. For når han bliver 8 mdr, sku han gerne begynde med et rigtig mellemmåltid (har din bog om mad). Men burde han ik samtidig få lidt mælk, nu han tager den lange lur der?

Kærlig hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 og amning

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.

Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...

Læs mere i Babylex

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.

Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.

Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce