Annonce

Annonce

Svar: Gnavemad - 6 mdr.


20. oktober 2014

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej Stine

Tak for dit brev :)

Det er dejligt at høre, at det går så godt med skemaden og at jeres dreng nyder at sidde og gumle, smage og gnaske i lidt mad selv. Det styrker ham mundmotorisk, det giver ham fornemmelsen for smag og konsistens, og det appellerer til lysten til at spise og spise selv:)

Det er dog meget vigtigt, at han altid er under opsyn, når han sidder med noget selv. Han kan, som du skriver, meget hurtigt få bidt et stykke af, ligesom noget mad kan blive så snasket, at han har brug for at få sit stykke udskiftet. Og han skal ikke sidde med noget selv, uden at du med det samme kan være der og hjælpe ham.

Lige nu er ristede rugbrødsbjælker og blød frugt som appelsinbåde rigtig fint at give ham. Du kan også prøve med agurk og blød melon. Og i takt med at han bliver ældre, vil han naturligt kunne sidde med mere forskelligt.

Grøntsager bør dampes eller koges og du skal være særligt opmærksom på ikke at give rå gulerod. Du kan lave rodfrugter i ovnen. Bagte ...


Annonce

... rodfrugter eller kartoffelbåde vil mange børn nyde at sidde og gumle på. De fleste er dog først rigtig parate til dette i 7 måneders alderen og frem, så tiden arbejder også for jer her.

Frugt skal være blød frugt - ud over appelsinbåde og melon kan det kan f.eks. også være blommer, klementiner, fersken, mango, kiwi eller lignende. Du bør altid fjerne skrællen fra frugten, da skræl kan sætte sig fast i halsen. Frugt kan på tur, hvis I er ude at køre eller lignende også tilbydes i et frugtnet. Så sikrer du dig, at han ikke får noget galt i halsen, når du ikke kan have øjnene på ham hele tiden.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Han må også gerne få tvebakker, skorper og enden af et franskbrød eller lignende. Det du skal være opmærksom på her er hvedeindholdet og dermed gluten, som han skal introduceres til langsomt:)

Håber du kan bruge dette lidt videre :) Lige nu lyder det rigtig fint, det du gør og som sagt vil han kunne få mere variation i takt med at han bliver ældre og mundmotorisk også kan flere ting.

Fortsat god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt

Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.

Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.

Som grundudstyr til en nyfødt kan...

Læs mere i Babylex

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for en super god side, med masser af gode og virkeligt kompetente svar, som jeg har brugt flittigt

Josefines mor


Annonce