Annonce

Annonce

Svar: Vuggestue-start


2. oktober 2014

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Frederiks mor

Tak for dit brev og ærlige, åbne tanker:)

Jeg synes, det lyder rigtig godt, at I har fået tilbudt plads i den institution, som I kender og er trygge ved. Storebror har gået der og pædagogerne kender jer og jeres familie, og det er super dejligt.

Jeg synes også, det lyder rigtig godt, at du har mulighed for at lave en stille og rolig indkøring og give det den tid, det nu engang må tage. Det er korrekt, at Frederik stadig er en lille dreng, men du har jo netop mulighed for at være fleksibel og lade ham vænne sig til det hele stille og roligt. Og ja - du har naturligvis ret i, at det ikke nødvendigvis er hans behov, men det er vel reelt nok at sige, at det vil få hele familien til at fungere bedre, hvis han kan være i institutionen nogle timer hver dag, og det er helt okay:) Det er jo netop et trygt og godt sted, som I kender, og selvom det bliver nyt for ham, så vil I signalere ro og tryghed.

Det sker nogle gange, at det går super fint og let i starten. Frederik vil måske virke glad, fint lade ...


Annonce

... sig passe og virke til hurtigt at vænne sig til pædagogerne og den nye hverdag. Og det er godt. Men så efter måske 3 uger, så begynder han måske at reagere. Han kan blive ked af det, vil pludselig ikke sove deromme, spiser ikke så meget, klynger sig til dig osv. Det er helt normalt - men her vil det så være rigtig godt, at du netop har mulighed for at være fleksibel og give ham lidt kortere dage osv. og ganske enkelt følge hans signaler og behov.

Når han starter nu, så får han ud over en længere indkøring og fleksibilitet også en generelt længere periode i institutionen, før I skal rejse til Thailand i december. Det kan gøre det lidt lettere for jer, at komme tilbage og ind i institutionen igen, når I atter er hjemme fra ferie - samtidig med at du har ferie her, så du stadig kan være fleksibel i forhold til hans behov.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Det lyder således som om, at du har taget alle de forholdsregler du kan og forberedt det hele så godt som muligt, og det er rigtig fint:)

Rigtig meget held og lykke med indkøringen! Knus med på vejen:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

9. august 2025 | Diverse | 18 mdr.

Skedeindgang - pige 18 mdr.

Kære helen Jeg har et lidt spøjst spørgsmål. Men forleden da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.

De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!

Tak fra drengens forældre


Annonce