Annonce

Annonce

Brev:

Dagsrytme 9 måneder


29. september 2014

Alder:
9 mdr.

Dagsrytme 9 måneder

Kære Helen

Jeg har skrevet til dig før, og nu har jeg altså brug for lidt hjælp endnu engang. Det drejer sig om, at vores dejlige dreng ofte vågner lidt (for) tidligt om morgenen - mellem 5.30 og 6.00. For at du forhåbentligt kan give forslag til ændringer, ridser jeg lige hans nuværende dagsrytme op:

5.30/6: vågner som regel (nogle gange prøver jeg at amme ham her for at han kan sove videre, men da jeg er tilbage på arbejde, vil vi helst undgå det - det virker egentligt også meget sjældent)

7.00: Morgenmad, havregrød

ca 9.00: yoghurt, færdiggrød eller brød, mælk af kop

9.30/10: puttes til formiddagslur og sover som regel 1,5 time, nogle gange kun 45 min. Vi (dvs. far) prøver pt at få ham til at sove i sin seng her, og det går nogenlunde.

11/12: Frokost, rugbrød med pålæg, agurk, evt rester fra dagen før, mælk af kop eller vand

14/15.00: evt en lille snak, lidt mælk og så puttes i barnevogn - sover som regel kun 1 times tid

kl 16/16.30 får lidt færdiggrød

kl 17.30/18 families mad - spiser ikke altid så meget

kommer i bad lige efter maden

kl 19.00 tilbydes aftengrød og mælk (først ...


Annonce

... bryst, hvilket han som regel ikke vil have - så mælk på kop)

19.30 - puttes

Han vågner ofte mellem 10-12 med noget vi tror er natteskræk. Vil ikke trøstes og falder i søvn af sig selv efter ca 20 min - hvis vi bare lader ham være. Ellers kan det godt tage længere tid! Det er ret hårdt for os alle tre, men vi har fundet ud af, at det er bedst at lade ham "klare det selv". Hvis vi kan høre på gråden at det er noget andet, går vi ind og trøster.

Resten af natten plejer han så at sove ok, dog tit uroligt. Ofte kan vi bare sige shhhy fra sengen, så sover han videre.

Som du kan se i planen, er det ikke meget mm han får, men i den sidste tid (efter at vi er begyndt med mælk på kop) har han ikke villet have det :( vores sp siger, at vi bare skal sørge for, at han får rigeligt med mælk, ost, yoghurt i stedet?!

Han er som regel glad og tilfreds (når han ikke lige får en tand ;)
Har du nogle ideer til forbedringer? Jeg synes jo, at han har nogle lange vågenperioder (4+ timer) og får meget lidt søvn (max 3 timer om dagen og max 10 timer nat) Er det ikke alt for lidt? Håber du kan hjælpe :)

Venlig hilsen
Luise

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vugge - møbel

En vugge er en lille babyseng, der kan vugges/gynges. At bruge en vugge har mange fordele, da det er med til at stimulere barnets ligevægtsorgan og dermed har betydning for barnets videre udvikling. Samtidig er en vugge ofte mindre end en tremmeseng, hvilket er med til at gøre den tryg for baby at sove i - mange børn kan sove i en vugge de første 3-4 måneder.

Der findes mange forskellige vugger på markedet, og i mange familier er en vugge også noget, der går i arv. Nogle vugger...

Læs mere i Babylex

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for dine lange svar, du er så dejlig fornuftig :) Jeg er glad for at læse, at du i det store og hele kan understøtte det, vi i forvejen har gjort.

Tak skal du have for dine svar

Venlig hilsen, mor til Sofia 8 måneder


Annonce