Annonce

Annonce

Brev:

Skemad og opkast - 6 mdr.


31. december 2004

Alder:
6 mdr.

Skemad og opkast - 6 mdr.

Jeg har en datter på 6 mdr. Hun vejer lige knap 9 kg, og måler 71 cm.

Vi forsøgte så småt at starte på skemaden da hun var 4 1/2 måned, men det er som om det aldrig rigtig er kommet helt igang. Hun har aldrig brugt sut eller taget en flaske, da det får hende til at kaste op.

Jeg ammer stadig, men vil gerne snart til at have lidt mere fast føde i hende. Problemet er bare, at hun ikke vil spise ret meget skemad... højst nogle få mundfulde - som vi nærmest må lokke i hende - og lykkedes det så endelig, ender det i ca 80 % af tilfældende med opkast. Det er som om hun slet ikke kan kapere konsistensen. Dette er jeg snart ved at være ret frustreret over, da det medfører at hun vågner ret ofte om natten da hendes mave jo dermed er helt tom.

Jeg ammer hende jo selvfølgelig, men det mætter vist ikke så ...


Annonce

... meget mere. Jeg har prøvet alt! Både hjemmelavede og færdigkøbte produkter risgrød, majsgrød, havregrød, hvedegrød, bananmos,...Er hun bare slet ikke klar til skemad endnu?

Jeg har forsøgt med små bitte stykker bolle med smør.. også dette resulterer i brækfornemmelser.!

Hun kommer i seng mellem kl. 20.30-21.00 og vågner meget ofte kl 24.00 og derefter ca hver 2 - 3 time...det er ret hårdt i længden. Vi står op kl. 7.00.

Hvad gør jeg for at vænne hende af med de mange måltider om natten?

En kold tyrker?.. forsøgte forleden men det resulterede i 3 timers kamp, hvor hun tilsidst var så ked af det, at jeg overgav mig, og ammede. Problemet er jo at hun vender sig fra ryg til mave når hun vågner om natten, og hun vil bestemt ikke sove videre på maven.

Hjælp! Hvad gør jeg?

Med venlig hilsen
Rikke

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for dine lange svar, du er så dejlig fornuftig :) Jeg er glad for at læse, at du i det store og hele kan understøtte det, vi i forvejen har gjort.

Tak skal du have for dine svar

Venlig hilsen, mor til Sofia 8 måneder


Annonce