Annonce

Annonce

Svar: Sko til regn - når man ikke går selv


14. september 2014

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udstyr.

Hej med dig

Tak for dit brev :)

Du har ret i at I lige nu befinder jer i en overgang, i takt med at jeres dreng bliver ældre og mere stabilt gående, vil udvalget af sko og støvler naturligt blive udvidet, men lige nu kan det være lidt svært.

Gummistøvler vil han højst sandsynligt ikke kunne holde på endnu, mit bud vil være fra ca. 1.5 års alderen og frem… Lige nu må du bruge de udendørssko han har, som er med gummisål, og får han så våde fødder, så må fødder og sko tørres godt efterfølgende. I takt med at det bliver koldere i vejret, og han skal have vinterstøvler, kan I evt. kikke efter et par støvler med tex-membran, som gør at vand, sne og slud ikke så let trænger igennem.

Indenfor lyder det fint med de skindfutter du har købt:)

Du kan prøve at kikke efter sko og støvler med velcrolukning - de kan ofte åbnes meget op og justeres let ind, så de sidder godt omkring foden.

Din dreng bruger sin lille fod, som en hånd til at holde fast med. Du kan derfor se at han krummer ...


Annonce

... tæerne og også drejer lidt på foden, for netop at holde fast med sin fod. Helt små børn - det vil sige børn under 2 år - har meget bløde knogler og meget fedtvæv. Når man ser på deres fod, så er der næsten ingen svang og de første sko, man giver børn, er derfor med en lige læst, altså uden svangstøtte.

Når skoen laves lige og uden svang, så ligger storetåen i direkte forlængelse af mellemfodsknoglerne. Det betyder, at når barnet går, så bevæger foden sig op og hen over storetåen og de øvrige tæer hjælper med at styre foden. Det er vigtigt at barnet kan bruge og bevæge sine fødder, så muskulaturen udvikles og stille og roligt kommer så svanen i foden, fedtpuden forsvinder.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

De sko og støvler jeres dreng har, skal passe til hans fod - i bredden og også give ham mulighed for at bruge sine fødder, støtte hans fødder på den rigtige måde. Og det er rigtig godt, at du tager ham med ud, så han kan prøve, for det kan være svært at finde det helt rigtige til ham:)

Forsat held og lykke i jagten :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit hurtige svar - jeg ser altid tingene fra en anden vinkel når jeg læser dine svar - en vinkel som man ikke altid selv kan se tingene fra, når det er kørt lidt i hårdknude.

Glæder mig altid til at høre fra dig

Mange hilsner
Lillepigens mor


Annonce