Brev:
Vågner og er sulten om natten
Hej Helen
Hermed lidt spørgsmål.
Vores dreng på 5,5 måned (korrigeret 4,5) begyndte at blive meget sulten om natten. Vi blev rådet til kun at amme ham 2 gange om natten og samtidig starte stille op på grød. Han er en stor baby på 8,4 kg og 72 cm. Han bliver ammet fuldt.
De sidste 14 dage er han begyndt at vågne flere gange om natten. Han har tidligere sovet heelt igennem. Jeg er meget i tvivl om hans søvn. Gør jeg det rigtig nok.
Vores dag ser nogenlunde således ud:
Putteritual klokken ca. 18.45-19.00.
Søvn: 19.20-06.30
Her ammes han ca. kl 24 og kl 04. Han vågner og græder omkring 21-22 tiden og efter det første måltid gør han det samme ca. en gang i timen. Det er for det meste gråd mens han halv sover. Han er forholdsvis nem at få til at sove igen. Men det gør at jeg/min kæreste er vågen ca. en gang i timen. Vi skiftes naturligvis.
Ammes 06.30
Ammes 08.00
Søvn 08.00-10.00
Ammes 11.00
Søvn 11.30-13.30
Ammes 13.30
Søvn 16.00-17.00
Ammes/grød 17.00
Ammes 19.00
Når han sover om dagen vågner han konsekvent efter 30 minutter, ...
... hvilket han har gjort siden han var 2 uger gammel. Kan det virkelig passe at det skal fortsætte.
Info:
Vi sover ikke på samme værelse som vores søn, da han larmer meget.
Vores putteritual er kort og han falder i søvn af sig selv. Dvs. han opdager at vi går ud af rummet. Han falder ikke i søvn ved amningen.
Han har både prøvet at sove med vågelampe og helt mørkt, men det gør ingen forskel.
Hans afføringen er helt normal og om dagen er han glad og veltilpas. Motorisk er han rigtig godt med.
Her er mine spørgsmål:
Sover han for meget om dagen? For hvis han er træt nok vågner han vel ikke om natten? Men han er typisk søvnig efter 1,5 time.
Hvad kan vi gøre for at få vores nætter til at blive bedre? Vi drømmer om kun at være vågen 2-3 gange og ikke en gang i timen.
Jeg har selv tænkt på om det er fordi han søger tryghed. Jeg har forsøgt at sove sammen med ham og putte ham godt ind til mig, men han vågner alligevel. Har også overvejet om det kan være fordi han drømmer. Men så drømmer han dæleme meget og det har stået på i lang tid.
Knus
Linette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
Viden om børn:
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Babynest
En babynest er oprindeligt en svensk opfindelse, som efterhånden har spredt sig over hele verden. Også i Danmark er det meget populært at bruge en nest til sit barn.
En babynest kaldes også en babyrede, og den bruges til at lægge dit barn i, når du gerne vil have, at dit barn skal føle sig omsluttet og holdt, og du ikke selv kan have dit barn i armene. Det vil sige, at hver gang du lægger dit barn fra dig, fordi du f.eks. skal ordne vasketøj, lave mad, tale i telefon eller...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.