Annonce

Annonce

Svar: Kan mit barn være sensitiv?


5. september 2014

Kategori:
Alder:
2 år, 6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Hej med jer

Tak for jeres brev :)

Det anbefales ikke at give børn risdrik. Ris og risprodukter har et naturligt indhold af uorganisk arsen, der kan være kræftfremkaldende. Små børn kan let komme til at indtage for store mængder ris og dermed arsen. Fødevarestyrelsens anbefaling er:

- Varier mellem forskellige typer grød til børn og tilbyd ikke børn risgrød dagligt.
- Undgå risdrik og riskiks til børn.

I følge Sundhedsstyrelsen indeholder risdrik, havredrik og kokosmælk ikke særligt mange næringsstoffer og bør ikke bruges som erstatning for den mælk, som barnet skal have at drikke eller som erstatning i barnets grød eller mos. Risdrik frarådes i store mængder til børn under 3 år. I kan dog godt bruge både havremælk, risdrik og kokosmælk i madlavningen f.eks. i sammenkogte retter eller sovs.

Hvis lægerne på sygehuset har sagt, at I skal bruge risdrik til jeres datter på grund af hendes forstoppelses- og nyre-problemer, så skal I naturligvis følge dette. Hvis ikke var det måske en god idé at drøfte hendes behov for forskellige næringstoffer med en diætist, som har speciale i børneernæring…:)

Og så med hensyn til sensitiviteten:) At være særligt sensitiv betyder, at man er bærer af et gen, som giver en særlig sensitivitet. Man er altså ikke særlig sart eller ekstra skrøbelig, men har et karaktertræk, som gør at man er sensitiv - og ofte vil mor, far, søskende, bedsteforældre også have dette karaktertræk. Netop fordi det er genetisk.

Hvis man er særligt sensitiv, så bearbejder man indtryk med større dybde. Det betyder, at disse børn ofte reagerer med en ekstra følsomhed overfor lyde, synsindtryk, berøring. Og det kan sagtens være forklaringen på at jeres datter vægrer sig mod at være i en større forsamling og ikke bryder sig om hvis der er meget uro og meget høj musik eller lignende.

Særligt sensitive børn bliver ofte også påvirket af andres følelser. Hun vil reagere tydeligt på hvordan I forældre har det. Hun mærker, hvis I er stressede og kede af det osv. Hun vil ofte også blive påvirket af andre børn og de signaler de sender - man ...


Annonce

... kan sige at hun "smittes let" af andres sindsstemning - også hvis andre børn griner og har det sjovt, så bryder jeres datter også let ud i latter.

Det er svært at sige, hvorvidt jeres datter er særligt sensitiv - det kan hun sagtens være og måske kender I det fra jer selv, kan genkende nogle af de træk, som I oplever som sensitivitet? Hvis I ikke kan genkende det fra jer selv, så prøv at se på nærmeste familie:)

Med hensyn til at starte i børnehave, så kan det være en rigtig god idé at give hende tid til indkøring og forsøge at skabe lidt korte dage i starten. Det vil ofte også være en rigtig god idé at tale med jeres datter om rutinerne i børnehaven. Det vil være vigtigt for hende at vide, hvad der skal ske i løbet af dagen, ligesom hun vil have brug for at vide, hvilken pædagog, hun kan henvende sig til, hvis hun oplever noget som er svært.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

I skal være opmærksomme på at der hen af vejen kan opstå situationer, som hun kan tænke meget over. Det kan være konflikter mellem andre børn - ikke nødvendigvis noget hun selv er en del af - men som særligt sensitiv, kan det være svært at se, hvis andre bliver kede af det eller bliver behandlet forkert. Særligt sensitive mennesker vil ofte have en veludviklet retfærdighedssans og det er vigtigt at I lytter til jeres datter, hvis og når hun kommer og fortælle jer om noget, som har været svært. Det vil være svært for hende at sige "pyt med det", hvilket kan være nødvendigt i en børnehave, hvor børnene jo skal lære sociale spilleregler og ikkk altid er lige søde ved hinanden.

Hun er dog med sikkerhed ikke den eneste særligt sensitive i børnehaven og forhåbentlig er pædagogerne opmærksomme på de enkelte børn og deres behov.

I kan læse min artikel "særligt sensitive børn", som I finder i min artikelsamling på siden. I kan også med fordel læse bogen "særligt sensitive børn" som er skrevet af Elaine A. Aron, som I finder i min bogguide:) I den finder I også god forklaring på, hvordan I i forskellige situationer kan hjælpe jeres datter.

Håber dette vil hjælpe jer lidt videre, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Mistrives mit barn?

Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Lære at sige undskyld

Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex

Rosiner

Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.

Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.

Svampegiften findes også i økologiske...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak ... endelig én der kan give præcise råd og som ved hvad du taler om. Tusind tak.

Venlig hilsen Mette, førstegangs mor


Annonce