Annonce

Annonce

Svar: Falde selv i søvn - 1 årig pige


3. september 2014

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Natteravn

Tak for jeres brev og dejligt at høre, at det går fremad - langsomt, men dog i den rigtige retning:)

Det er rigtig godt, at jeres datter ikke er afhængig af at falde i søvn med brystet i munden, men nu kan slippe brystet, trille om på side og falde i søvn. Det er dog en meget lang amning, hvis amningen varer 1-1.5 time hver aften - det skal den ikke.

Har I indført en godnatgrød, som en fast del af putteritualet? Det er vigtigt, at hun får denne så hun er fyldt godt op og med sikkerhed ikke er sulten. Godnatgrøden bør ligge ca 15 minutter før hun ammes og puttes.

Det kan være en god idé at indføre en putteklud, som følger med hende fra mors favn og over i sengen hvor hun skal sove - og det kan være en rigtig god idé at koble hendes seng til jeres seng. Men I må her forsøge jer lidt frem og finde ud af, hvad der mon passer bedst hos jer, nogle gange fungerer det også, at hun puttes på sit værelse og lærer at sove der. Det kan godt være et forsøg værd netop at hjælpe hende til at falde i søvn i egen seng, så hun stille og roligt begynder at forbinde denne med stedet, hvor hun skal sove.

Og ja - det kan godt være at du lige nu skal prøve at putte hende senere, så hun med sikkerhed er træt og kan overgive sig til søvnen - og hele tiden holde fast i dagsplanen, så hun ikke forlænger sin dagssøvn, men netop begynder at føle sig træt og parat til at sove, når hun så puttes om aftenen.

I nogle familier fungerer det at amme i stuen og derefter gå til værelset at putte. Men mange gange fungerer dette ikke. I er her igen nødt til at forsøge jer lidt frem og finde ud af, hvad der vil være bedst hos jer. Det er sådan, at det at skulle sove altid er forbundet med adskillelse fra ...


Annonce

... forældrene og når man vælger at dele putteritualet op, så amningen foregår i stuen og putningen på værelset, så kan man risikere at barnet vil protestere voldsomt. I fjerner hende jo fra jeres favn, amningen, det trygge og hyggelige i stuen og flytter hende ind på værelset og det kan forstærke følelsen af at "nu starter den forfærdelige separation" og det kan gøre hende ekstra ked af det.

Det kan også være, at det hos jer vil virke godt, at mor ammer, får hende til at slappe af og far så tager over derefter. I ved at hun er fyldt op med både grød og mælk. Hun mangler ikke noget. I ved at puttetidspunktet er rigtigt, hun er træt og parat til at sove og far putter hende så kærligt og omsorgsfuldt, dyb stemme og ro. Er hos hende, hjælper hende til fysisk ro og holder fast i at det er sovetid, og at hun trygt og roligt kan lægge sig til at sove. Hun har sin putteklud, evt. en sut og måske også en sovebamse eller lignende. De fleste børn er mellem 12-18 måneder, når de begynder at tage en sovebamse til sig bevidst og hun er ikke helt der endnu, men I kan forsøge at introducere den og det vil måske hjælpe jer fremover.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Jeg synes umiddelbart ikke at du skal stoppe amningen lige nu - det lyder som om at hun har brug for brystet og at det hjælper hende til at finde rigtig god ro, men at amningen skal afkortes - og dette ved at indføre godnatgrød, putte hende senere, evt putte hende i egen seng og måske prøve at lade far tage over selve putningen. Og hvis dette ikke fungere, så må mor naturligvis fortsat putte, men igen gerne amme og derefter putte hende i seng, så hun lærer at sove der og inden for ca 15-30 minutter.

Håber I kan bruge dette lidt videre - fortsat held og lykke - og fortsat god lørdag!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex

Vaccination

De danske sundhedsmyndigheder anbefaler følgende vaccinationer:

- 3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 1 og PCV7-1

- 5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 2 og PCV7-2

- 12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 3 og PCV7-3

- 15 mdr.: MFR 1

- 4 år: MFR 2 (pr. 1. april 2008)

- 5 år: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination

- 12 år: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Allerførst vil jeg gerne sige dig tusind tak for dine hurtige og uddybende svar, og fordi du tog mine bekymringer alvorligt. Det var lige, hvad jeg havde brug for.

Mor til Agnethe 5 måneder


Annonce