Annonce

Annonce

Svar: Tænder - 10 mdr.


28. december 2004

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Det er rigtigt at børn får tænder i en nogenlunde bestemt rækkefølge, således at de første tænder som bryder frem er fortænderne i undermunden. Der er dog meget forskelligt, hvor tidligt tænderne bryder frem og nogle børn kan have en tand i lang tid (flere måneder) før den næste bryder frem.

Det at din datter kun har en tand lyder således normalt, også det at den ikke er vokset så langt frem. Nogle børn får deres første tænder i 6 mdr´s alderen, andre først når de er blevet et år. Måske ved du, hvor tidligt du selv og far har fået tænder.

De første tænder (fortænder) er til at bide over med og ikke til at tygge med og børn begynder at tygge med gummerne længe før de får kindtænder. Med hensyn til mad er der derfor ingen problemer i at din datter ikke har så mange tænder.

Den gængse rækkefølge for tandfrembrud er således, men lad dig nu ikke gå på fordi din datter ikke følger dette skema:
- 6 mdr´s alderen, en fortand i undermunden, efter fulgt af næste.
- 7 mdr´s alderen, en fortand i overmunden efter fulgt af næste
- 8-9 mdr´s alderen, alle fire fortænder i overmunden kommer frem
- 9-10 mdr´s alderen, de to resterende fortænder i undermunden kommer frem, så der også er 4 tænder her
- 1 års alderen, en af kindtænderne bryder frem og de andre følger efter.
- omkring 2½ års alderen har barnet et komplet sæt mælketænder bestående af 20 tænder i alt - 10 tænder i både ...


Annonce

... over mund og undermund: To kindtænder i hver side, en hjørnetand i hver side og fire fortænder i midten.

Som jeg skrev er tidspunktet for tandfrembrud meget forskelligt og det er bestemt ikke alle børn som følger ovenstående. Det har dog ingen praktisk betydning hvor tidligt barnet får sine tænder, da barnet sagtens kan lære at tygge sin mad, selvom det ikke har tænder. Jeg har endda hørt tandlæger sige at det er en fordel at barnet får sent tænder, da det gør tænderne mere holdbare i længden.

Det er mit indtryk at mange børn nogenlunde følger ovennævnte beskrivelse, men jeg hører også tit forældre fortælle om, hvordan deres børn pludselig har fået en masse tænder på en gang,- så måske er det det, der vil ske hos jer.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Der er stor forskel på hvornår ens barn kommer til børnetandplejen første gang, det er forskelligt fra kommune til kommune. Nogle steder er det når barnet er 1½ år, andre steder først når barnet er 3 år gammelt. Har du brug for at tale med en tandlæge er der dog ikke noget i vejen for at du kontakter den kommnale skole-/børnetandpleje.

Og lige til sidst, så tror jeg ikke at din datters lungebetændelse har haft noget at gøre med hendes tandfrembrud - men det er dejligt at hun er kommet oven på igen og hvor er det et eller andet sted godt at hun ikke skulle døje med tandfrembrud, samtidig med at hun var syg.

Fortsat rigtig meget held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børnevaccinationsprogram

I Danmark har vi følgende børnevaccinations program, som anbefales af sundhedsmyndighederne:

3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 1 og PCV-1

5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 2 og PCV-2

12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 3 og PCV-3

15 mdr.: MFR 1

4 år.: MFR 2

5 år.: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination

12 år.: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3 (MFR 2 til...

Læs mere i Babylex

Ruskevold

Nogle gange sker det, at man i overskrifter kan læse om børn, der er blevet rusket af deres forældre. Men lige meget, hvor meget eller hvor længe et barn græder eller skriger, så må man aldrig slå eller ruske sit barn.

Et spædbarn der ruskes kan få blødninger i hjernen, som kan medføre hjerneskade eller død.

Kommer du i en situation, hvor du kan mærke at du ikke kan klare barnets gråd og hvor du kan risikere at gøre dit barn ondt, så læg barnet i seng, lift eller...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tak for at du er til.

Det føles som en dejlig livline at have dig og din hjemmeside, når man er usikker på ting og sager. Man vil jo så gerne gøre alt godt for sit barn:-)

Mor til dreng på 5 måneder


Annonce