Annonce

Annonce

Brev:

Vejer mit barn nok ?


3. august 2003

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Vejer mit barn nok ?

Jeg har en datter på 4 måneder, som jeg ammer fuld tid. Ved fødslen vejede 2,990 kg og nu vejer hun 5,4 kg. og er 60 cm lang. Hendes læge har sagt at vægten er i underkanten og at vi skal supplere med en flaske (60 ml.) 1 gang i døgnet, hvilket jeg helst vil undgå.

Jeg ammer hende ca. hver 3. time, og når hun har ligget 5-6 min. ved det ene bryst, så begynder hun at ligge og vride sig og mister interessen, hvorefter jeg lægger hende til det andet bryst og så fortsætter hun med at spise - her ligger hun så også 5 min. til hun selv slipper.

Jeg har i en periode forsøgt at trappe amningen op for at se om hun havde behov ...


Annonce

... for mere mælk, men det ændrede ikke rigtigt hendes "vaner".

Hun er meget sjældent utilfreds og giver heller ikke rigtig udtryk for når hun er sulten, så det er mig som holder øje med tiden og lægger hende til når jeg synes det er tid.
Hun virker ikke sløv eller træt i løbet af dagen. Om natten vågner hun 1 gang - ved 4-5 tiden.

Vi er bosiddende i udlandet, hvor der er en "fattig" ammekultur og jeg har derfor ikke rigtig mulighed for at få nogle gode ammeråd hernede.

Har du nogle forslag til hvordan jeg kan få hende til at spise lidt mere så hun kan tage lidt mere på ?

På forhånd tak.

Med venlig hilsen
Carina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Muslingeskaller - brystvorte

Du kan købe muslingeskaller, også kaldet ammeskaller. Disse blev introduceret i Danmark omkring år 2000 og var meget populære. Senere blev de frarådet, fordi mange fik problemer med svampeinfektion i brystet netop i forbindelse med brug af ammeskallerne.

Da skallerne bæres direkte på brystet og inde i BH´en, skulle de have en helende virkning på ømme og revnede brystvorter - men skulle altså samtidig også kunne medføre svampeinfektion. Virkningen af ammeskaller/muslingeskaller...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Rigtig lækker brevkasse og hjemmeside du har!

Bettina, mor til 7 uger gammel pige


Annonce