Annonce

Annonce

Brev:

Græder før hun falder i søvn


11. august 2014

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Græder før hun falder i søvn

Hej Helen.

Jeg har en datter på 15 uger som græder før hun falder i søvn og har generelt svært ved at overgive sig. Hun skal skærmes med en stofble for øjnene el også skal der være helt mørkt i rummet.

Hun græder 5-45 min hver gang. 0ftest mindst ved putningen til natten da der er mest mørkt der.

Hun havde en lang, hård fødsel og ville fra start ikke ligge selv, så fra dag et har jeg haft hende på brystet, i armene el ammet hende i søvn.

Efter en måneds tid var det ikke nok ,så jeg begyndte at gå rundt og rokke hende i armene til musik el gå med hende i en strækvikle. hvilket virker, men stadig først efter 5-45 min gråd.

Mine arme og ryg kunne ikke holde til alt det slæberi, da hun også i søvne hvert 10 min nogen gange kunne der gå 30 min, skulle op og gå rundt og rokke for at fastholde hende i søvnen.

Barnevognen ville hun indtil for en måneds tid siden, bare den ikke stod stille, men det er mere held end forstand nu. og hvis hun falder i søvn vågner hun efter maks 40 min, selvom der bliver trillet, nusset mm for at hjælpe hende videre i søvnen.

Efter aftale med sundheds pl. valgte vi at tage kampen for snart 3 uger siden med at få hende væk fra armen og ind i sengen sammen med mig. men i sengen sover hun maks 40 min , da hun hang på armen kunne jeg rokke hende videre i søvnen.

Hun har aldrig prøvet at sove uden mig el sin far ved sin side (udover barnevogn) og vi går ikke ind for at lade hende ligge selv og græde.

Hun har hele tiden sovet med mig om natten uden problemer, vågner og får flaske 1 gang, ellers ammer jeg også et par gange liggende i løbet af ...


Annonce

... natten (hun bruger også brystet som sut) alm sut vil hun ikke. men der er også helt mørkt i soveværelset så det skærmer hende jo også lidt, og hun vil også først sove til natten når det er mørkt ved 22 tiden.

Så det er putningerne om dagen der er det hårdeste, og der er mange af dem, da hun ofte ikke er glad og udhvilet i mellem dem pga sjatsoveri. så ofte er det 5-6 putninger før den til natten

Spørgsmålet er så, tager hun skade af at græde så meget før hun falder i søvn?
(hun er omsluttet af mine arme og helt tæt på mig) det er vildt hårdt for mig at høre på men sådan er det jo bare.

Og hvordan hjælper jeg hende videre i søvnen? når jeg nu ligger tæt op ad hende hele tiden, brystet som regel ved munden så hun kan sutte hvis hun vil, hvilket hun gør engang imellem og på den måde kan sove videre efter de der 40 min, jeg har en fast hånd på hendes bryst og siger shyyy shyy mm . Har prøvet at svøbe, det er ikke et hit.

Har læst rundt i flere måneder herinde og kigget dine svar til andre med søvnproblemer, men synes ofte det er noget med at være klar til at lulle babyerne videre til næste søvnfase med rokken, shyyy shyy og andet men nu ligger jeg jo med hende hele tiden og er på med det samme så det undre mig hun har så svært ved det.

Hun falder i søvn til natten mellem 21 og 23 og sover så 11-12 timer så det er jo som det skal være :)

En gang om dagen går jeg en tur med hende i viklen for at hun kan få en lidt længere søvn, men det er også hårdt for min ryg efter et par timer.

Håber du kan finde hoved og hale i det og har et par gode råd

Hilsen
en snart bekymret mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Stamceller

Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.

Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.

Læs mere i Babylex

Sutteflaske

For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.

Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.

Sutteflaske-sutterne findes...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)

Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.

Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.

Du hører nok fra mig igen

Knus fra mig


Annonce