Annonce

Annonce

Svar: Væske og bleer


8. august 2014

Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Tak for dit brev :)

Det lyder passende med to amninger i døgnet nu og derudover skal jeres dreng have masser af vand af kop. Det har været rigtig varmt de sidste uger og jeres dreng er jo så gammel nu, at han ikke sidder stille ret længe af gangen, jeg tænker derfor også at han måske tisser lidt mindre, fordi han forbrænder en del væske.. Men naturligvis skal han have tisse bleer i løbet af dagen.

Tissebleerne behøver ikke være rigtigt tunge, men du skal fornemme at han har vandladning og hans urin skal være klar. Han bør stadig have en rimelig tung tisseble om morgenen, netop morgenbleen vil ofte være dagens tungeste ble. Han tisser sandsynligvis flere gange i løbet af natten og det er rigtig godt, hvis du kan holde fast i amningen aften og sen aften, så du sikrer dig, at han får lidt ekstra væske der.

Du må gerne lune mælken, som han tilbydes af kop, hvis du fornemmer at han så vil drikke mere ...


Annonce

... af det. Du må også gerne give ham væske af sugerør - det er helt okay, ingen problemer i det.

Nogle gange kan det hjælpe at give vandet en lille smule smag ved at komme lidt frisk frugt (usprøjtet) ned i vandet. Du må også godt give ham lidt fortyndet æblejuice, eller meget tynd saft, hvis du tror han vil kunne lide det. Væske er vigtigt. Vand er dog den bedste tørstslukker, så et er vigtigt at han tilbydes rent frisk vand - eller kildevand. Det at drikke af en kildevandflaske kan også nogle gange være et hit og gøre at der så glider mere væske ned.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hold øje med at han stadig tisser og at urinen er klar og den må ikke lugte. Ofte tisser drengebørn jo, når de får bleen af, så læg mærke til urinen der. Bliver han på nogen måde sløv, så skal du naturligvis reagere - men du fortæller jo at han trives på alle måde og virker til at have det godt.

Håber du kan bruge dette lidt videre og at det giver lidt ro med på vejen.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ultralydsscanning - gravid

Ultralydsscanning giver os muligehed for at se ind i livmoderen til det lille barn. Ved at ultralydsscanne kan man således se, om barnet har det godt, man kan vurdere, om barnet vokser, som det skal, og man kan regne ud, om terminen er rigtig. Man vil også kunne se, om der er mere end et barn.

Når man ultralydsscanner, bevæger man et kegleformet eller rundt apparat rundt på den gravides mave. Der sendes nogle lydbølger gennem maven og på en skærm, vil man kunne se, hvordan...

Læs mere i Babylex

Fontanellen

Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.

Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Mange tak for dine mange meget gode og brugbare råd. Jeg er glad for at man kan skrive til dig. Ingen som jeg har mødt har så mange gode konkrete råd som du har og samtidig kan man altid mærke at det er med et stort hjerte. Tak! Persi


Annonce