Annonce

Annonce

Svar: Falde i søvn selv og putteflaske


21. juni 2014

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Tak for dit brev, dejligt at høre fra dig igen - og stort tillykke med at I venter jer, hvor lyder det dejligt!

Du har ganske ret i at der udviklingsmæssigt sker rigtig meget med jeres dreng lige nu. Faktisk gennemgår han lige nu en lidt svær fase, fordi han begynder at forstå, at I ikke er forsvundet, selvom han ikke kan se jer. De fleste børn begynder omkring 16 måneders alderen at have lidt bevidsthed omkring dette - og jeres dreng ligger aldersmæssigt på grænsen her - så jeg tænker at han derfor naturligt vil have brug for at du sidder hos ham, fordi han så er sikker på at kunne se dig og derfor sikker på at han ikke er forladt - og stille og roligt måske også vil kunne begynde at acceptere, at du ikke er inden for hans synsfelt hele tiden.

I løbet af dagen er han i vuggestue og det betyder naturligt at han jo der oplever at du går fra ham - og det betyder igen, at han hjemme godt kan vise ekstra behov for dig, ekstra behov for din nærhed og tryghed - og især om aftenen, når han skal slippe dagen og alle oplevelserne, vil det være vigtigt for ham, at du sidder der.

Og det er langt at foretrække at bruge 15 minutter ved sengekanten og han så falder trygt og roligt i søvn og derefter sover godt hele natten - rigtig dejligt, at jeres dreng gør det! I stedet for at gå fra ham og han så græder sig i søvn, begynder at forbinde det at sove med noget som er svært, utrygt, ikke rart - og derfor vil begynde at vågne i løbet af natten og have brug for ekstra trøst og nærhed der, for at kunne sove. Børn der klynger sig til voksne for at kunne sove er inde i en periode, hvor de har brug for denne ekstra nærhed og det er meget vigtigt at lytte til dette.

Det er vigtigt at du ved, at der helt naturligt i løbet af hans opvækst vil være perioder, hvor han vil have brug for at du sidder hos ham, når han skal sove. Læser en godnathistorie, synger en sang, holder lidt i hånden, nusser hans fødder, taler lidt om dagen og hvad der skal ske i morgen. Der er sådan en periode lige nu, der kommer en igen når han er 18-20 måneder, sandsynligvis også en når han er ca 2.5 år - og når han bliver storebror vil han naturligt også have brug for at du sidder hos ham, når han skal sove. Faktisk kan det være rigtig godt netop at prioritere denne tid og give ham tiden - det vil være det eneste tidspunkt, hvor han kan have sin mor for sig selv. Resten af dagen vil han skulle dele dig med den lille ny baby og det vil naturligt være svært for ham.

Når han skal lære at komme væk fra sin flaske, så er det vigtigt at sætte noget andet i stedet og stille og roligt lade det nye putteritual tage mere og mere over. Det er aldrig et spørgsmål om at fjerne hans trygge og ...


Annonce

... dejlige putteritual fra den ene dag til den anden, men om at give ham noget nyt, som er ligeså trygt og dejligt og som han kan falde i søvn med fremover.

Når I fjerner hans aftenflaske, så er det en god idé at gøre det gradvist. Det betyder at mælken i flasken skal skrues stille og roligt ned, så han får mindre og mindre og til sidst kan gå over til at få lidt af en kop og derefter helt undvære - eller alternativt få lidt vand af en kop, før han skal sove.

Samtidig med at mælkeindtaget nedsættes, så skal der som sagt sættes noget nyt i stedet. Ikke bare vand at drikke, men også et nyt ritual, som stille og roligt tager mere og mere over. Et nyt tryghedsgivende ritual kan være bad, grød, godnathistorie, putteklud, puttebamse, godnatsang og i stedet for flaske, så mælk af kop.

Du fortæller at I hos jer ofte gør det sådan, at han får natble, nattøj, d-råber. Herefter sin maske, så får han børstet tænder og så får han flaske i din favn. Nogle gange falder han helt hen og kan lægges til at sove i sin seng med det samme, andre gange er han vågen lidt, ligger og snakker, søger din opmærksomhed. I har egentlig et fint ritual, som er let at erstatte.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Han kan komme i bad (nogen aftener), få natble, nattøj, d-dråber. Tilbydes en grød i køkkenet, som mætter ham og giver ro, herefter få sin maske, få børstet tænder og så er det puttetid. Og hvor han lige nu får flaske, så kan han i stedet få en kop mælk.
Du kan sidde med ham i din favn, ligesom nu, hvor du giver ham flaske, han kan have en puttebamse, putteklud eller lignende hos sig, du kan side og læse lidt for ham og han kan drikke lidt mælk - og så kan du putte ham over i seng, læse lidt videre, synge en godnatsang og sidde lidt hos ham, til han falder i søvn.

Du kan også gøre det, at du tilbyder ham lidt flaske i sengen i stedet for i din favn, samtidig med at han så har sin putteklud, bamse osv.. Så han vænner sig til at ligge roligt i sin seng og falde i søvn i sengen og ikke i din favn. Stille og roligt trappe mælken ud af flasken, evt. prøve med lidt vand i stedet eller helt undvære flaske. Og så læse lidt for ham, synge en godnatsang eller lignende. Så ritualet på den måde ligner alt det han er vant til og tryg ved - men så et "kun" er flasken som forsvinder.

Aftenbadet, som ligger efter aftensmaden vil være med til at give en god fysisk ro i kroppen, hvis det ligger godt en time før putning. Det samme vil godnatgrøden, som naturilgt også giver lidt mæthed, når nu flasken med mælk trappes ud:)

Jeg håber du kan bruge dette videre - og med hensyn til hans opvågninger fra middagsluren, så lyder det som om at det lige nu er en periode og at det netop handler om den store udvikling han går igennem:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang fra middagsluren

Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Overstimulering og babysøvn

Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex

Øjenbetændelse

Øjenbetændelse kaldes også conjunctivitis. Det er betændelse i øjets bindehinde, som dækker indersiden af øjenlåget og det hvide af øjet.

Der er to former for øjenbetændelse - en mild og en svær.

Den milde øjenbetændelse opstår ofte hos forkølede børn. Øjet bliver let rødt, det løber i vand, og der kommer "gule klatter" i øjenkrogen, især efter søvn. Denne form for øjenbetændelse skyldes virus, som kun er lidt smitsom, og børn med denne form for øjenbetændelse må...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Som saedvanligt: Tusind tak for dine dejlige raad og brugbare viden! Det er fantastisk at have dig

Mange hilsner
Camilla


Annonce