Svar: 6 måneder, søvn og rytme
Kære Morgans mor
Tak for dit brev og dejligt at høre fra dig igen :) Det lyder som om, at I i det store hele trives.
Jeres dreng lyder til at være glad for skemaden og I har ramt det rigtige tidspunkt at starte på. Han har taget rigtig godt imod det. Det lyder dog også lidt som om at I måske er kørt lidt for hurtigt frem og at han derfor nu "stejler" lidt og det er rigtig vigtigt at I ikke presser ham for meget, så han helt stopper med at spise.
Det vil være rigtig godt, hvis I kan begynde at give ham lidt mad i hånden, som han selv kan sidde og sutte på, gumle på, opbløde med spyt osv. Det vil være godt, at starte hvert måltid med lidt i hånden, så han bliver opmærksom på at det er spisetid og så han får lyst til at spise lidt mere - og så følger I efter med lidt skemad.
I skal ikke give ham for store mængder. Det er vigtigt at holde mængden af skemad nede, så han stadig drikker mælk nok. Det er altså bedre at give ham ¾-1 dl. grød og mos og han så stadig drikker sine flasker end at give ham 1.5 dl. skemad og han så afviser flasken eller ikke drikker nok. Samtidig er det godt at give ham mange små og hyppige måltider i stedet for få og store måltider - det sikrer ham en bred variation af forskellige fødevarer og samtidig kan du berolige dig selv med, at hvis han ikke har spist så meget til det ene måltid, så spiser han måske lidt mere til det næste.
Mit forslag til en dagsplan kan se således ud:
Tidlig morgen 05/06: Flaske og sover videre
Morgen 7.30-8: Frisk blød frugt i hånden og du følger efter med lidt havregrød, vand af kop.
Formiddag 9: Frisk blød frugt i hånden og du følger efter med lidt frugtmos, vand af kop.
Flaske og puttes til formiddagslur
Frokost 11.30: Ristede rugbrødsbjælker og eller agurk i hånden og du følger efter med lidt grøntsagsmos. Der begyndes nu med lidt kød eller fisk i mosen. Vand af kop.
Flaske og puttes til middagslur
Eftermiddag 16: Tilbydes lidt frisk frugt i hånden, lidt frugtmos og vand af kop og også meget gerne en flaske om eftermiddagen
Powwernappen springes ofte over
Aften 18: Ristede ...
... rugbrødsbjælker, agurk i hånden og du følger efter med lidt grøntsagsmos. Igen begyndes med lidt kød eller fisk i mosen. Vand af kop.
Flaske og puttes til natten ca kl 19.30-20
Sen aften 23-24: Flaske (drømmemåltid) og begynder at kunne sove uden yderligere mælk til næste morgen tidlig.
Du fortæller at jeres dreng nogle gange har kunne spise to portioner og han lyder til at have været en sulten dreng - men du skal altså nu skære lidt ned i mængden af skemad og supplere med lidt mad i hånden. Og derudover sikre ham mælk. Prøv at følge en rytme, hvor han starter med at få skemad, når han vågner, sammen med vand af kop - og hvor han fast får en flaske, før han skal sove.
Det at få lidt mindre skemad af gangen og få en flaske før han skal sove, vil højst sandsynligt hjælpe ham til bedre at kunne overgive sig til søvnen. Det vil give ham en behagelig ro i både maven og i kroppen og det er helt naturligt at han stadig har brug for mælk som en fast del af sit putteritual. De fleste børn har i denne alder stadig brug for 6 flasker i døgnet - når han bliver 7 måneder kan I trappe ned til 4 flasker i døgnet, men det tager vi til den tid :)
Med hensyn til at sove på eget værelse, så vil det være rigtig godt at han sover i sin egen seng - gør han det? Hvis han ligger i sin egen seng i soveværelset, så er det et spørgsmål om at flytte sengen ind på børneværelset - og så holde fast i de rutiner I plejer at have. Så stedet han bliver puttet (sengen) og måden han bliver puttet på er fuldstændig som det plejer at være, det er kun værelset, som er lavet om.
Hvis han falder i søvn i jeres seng eller i jeres favn, så er det en god idé, at I prøver at lære ham at sove i tremmesengen, før I flytter ham til eget værelse. Så han til at begynde med, hvor han måske vågner og ikke ved hvor han er, har jer helt tæt på og kan beroliges hurtigt med hænder og kærtegn. Og når han så har lært at sove i sin seng og er tryg ved dette, så flytter I sengen ind på hans værelse og bruger igen samme trygge ritual som altid :)
Jeg håber I kan bruge disse tanker lidt videre, fortsat held og lykke:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
Viden om børn:
Forkælelse - forkælede børn
Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.
Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.
Små børn kan ikke...
Dåb
Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.
I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.
Før dåben skal I vælge mindst 2 og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









