Brev:
Skemad - vælling?

Kære Helen
Frederik er nu blevet 4 mdr., og vi er stille og roligt gået i gang med at introducere skemad; han har fået smagsprøver på grød i et par dage, og det virker indtil videre, som om det er et hit :-)
Jeg har læst i din bog om børn & mad, og har også kort talt med min egen sp (kan godt mærke, at det er mange år siden, jeg sidst havde et lille barn :-))
Da vores største søn skulle i gang med skemad, startede vi med en 'drømmeflaske' - en flaske vælling om aftenen - som gjorde, at han ret hurtigt herefter begyndte at sove igennem.
Frederik har jo i det store hele sovet godt om natten, kun afbrudt af en gang mad midt på natten, og jeg har derfor tænkt, at jeg ville starte med grød til frokost frem for ...
... vælling om aftenen. Men nu synes jeg, at Frederik er begyndt at vågne tidligere om natten og efterspørge mad, end tidligere. Mit spørgsmål er derfor: Hvis jeg fortsætter med grød til frokost, hvornår kan jeg så evt. også indføre en aftenflaske med vælling? Svarer det til det andet skemåltid - altså når han spiser de der 1/2 - 1 dl. grød til frokost? Eller kan jeg forsøge med begge dele allerede nu? Hvis nej, vil det så være skidt at stoppe med grøden til frokost og erstatte den med aftenflaske med vælling?
Frederik er jo flaskebarn og havde som helt lille lidt problemer med maven. Indtil videre ser hans mave bestemt ikke ud til at være påvirket af den lille mængde grød, han han fået.
Mange hilsner fra
Frederiks mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
Tvillingefødsel
Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.
En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.
Man...
Cykelstol
De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.
Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.
Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






