Annonce

Annonce

Brev:

Søvn – dreng 2 år og 4 måneder


11. maj 2014

Kategori:
Alder:
2 år, 4 mdr.

Søvn – dreng 2 år og 4 måneder

Hej.

Jeg er i tvivl om vores søn sover på de rigtige tidspunkter. Jeg har det fint med, at han sover tiden væk i dagplejen, men er i tvivl om det er godt nok, at han sover meget om dagen og har en kort nattesøvn.

Han bliver puttet kl. 20.00, og sover næsten altid først kl. 21.00.

Han vågner 5.30-6.00, når vi står op. Han vågner som regel hver natten og kommer ind til os og sover videre. Noget vi rigtigt nyder. I weekenden kan kl. godt blive 6.30, men ofte er det 6.00. Og der er selvfølgelig også undtagelser, hvor han sover længere.

Han sover 3-3½ times middagslur i dagplejen, ofte kun 2-2½ timer hjemme.

Det er som regel mig der putter ham, for det foretrækker han, og det er nok fordi jeg er mere blød end faren. Så når han putter, så kalder han alligevel på mig bagefter.

Vi læser godnathistorie i stuen, nogle gange en sidste på hans værelse, vi snakker lidt om dagen, som du også anbefaler, jeg synger for ham, og så tænder jeg for blidt musik, noget han har været vant til fra han var helt lille. Så siger jeg godnat og går ud.

Så går der kun 1 min, så kalder ...


Annonce

... han på mig… Han vil gerne holde i hånden. Jeg prøver at sige til ham, at jeg meget gerne vil holde ham i hånden, hvis han ligger stille og er stille, hvis ikke, så går jeg ud igen. Det resulterer i mange gange frem og tilbage, og det ender næsten altid med, at jeg holder ham i hånden til han sover, og det har længe været kl. 21.00 næsten på klokkeslet.

Vi har lige prøvet at vente med at putte ham til 20.30, og han sov alligevel kl. 21.00. Er det okay, at han bliver puttet så sent?

Der er ikke sammenhæng mellem om han sover 2 eller 3½ time om eftermiddagen, hvilket gør, at jeg ikke føler, at det vil bedre situationen at afkorte hans middagslur.

Mit spørgsmål går primært på, om det er okay, at hans nattesøvn er så kort – alt i alt sover han jo de timer han skal i hans alder.

Han sover stadig i tremmeseng og barnevogn. Vi er meget snart nødt til at tage den store seng i brug, da han er tæt på at kunne kravle over. Og om dagen lade ham sove inde, da pladsen i barnevognen er meget trang. Men jeg vil gerne have afklaret dette først, inden vi begynder på nyt.

Tak for hjælpen.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år

Tilknytning - 2 år

Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.

Pudse eller puste næse - hvornår

Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...

Læs hele brevet og Helens svar


31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...

Læs hele brevet og Helens svar


29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Zoneterapi

Zoneterapi er en alternativ form for behandling, som bruges i flere situationer.

Nogle oplever, at det virker smertelindrende under fødslen, og andre synes, det hjælper, når deres barn græder meget på grund af mavekneb eller lignende.

Zoneterapeuter findes mange steder. Hvis man ønsker at få zoneterapi under sin fødsel, kan man spørge på fødestedet, om en jordemoder kan tilbyde dette. Hvis man ønsker at bruge zoneterapi til sit barn, så skal man selv finde en...

Læs mere i Babylex

Sushi til børn

Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:

- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.

- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.

- Børn under 3 år må højst spise 25...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Helen har på alle mulige måder været en super støtte for mig i de første fire måneder med min søn Lucas.

Camilla Martin


Annonce