Brev:
Spiser kun mad han selv kan holde

Hej Helen
Min dreng på 10,5 måned vil kun spise den mad han selv kan holde (sådan har det været den sidste måned) end ikke lidt mos på ske vil han have! Han spiser ikke meget og er ikke særligt interesseret i maden, men han får da lidt indenbords.
Dagplejemoderen siger at det er for tidligt at øve at han selv skal spise fordi interessen for mad er så ringe. Han har så travlt med at følge med i ALT omkring ham at han hurtigt mister interessen for maden. Her hjemme vil han kun selv spise og jeg syntes han har bedst af at få lov til at føle og undersøge maden selv, selvom aftensmaden tager 45 min. Fordi han har travlt med alt muligt.
Tidligere ville han gerne tage imod mad på en gaffel når bare han selv fik liv at føre gaflen op til munden, men det vil han ikke længere, nu leger han med gaffel og mad lidt tid inden ...
... han smider det ned fra sin højstol med bord. Han har aldrig fået mad på sin egen tallerken, men altid på sit bord, da tallerkene ellers blev tømt med det samme og efter lidt undersøgelse smidt ud over kanten. Det samme gør han med sin mad (fx. Kartoffelbåde og gulerodsstave) når den værste sult er stillet, så bliver der taget en eller to bidder og så ryger det ellers ud over kanten. Vi forsøger at fange ham i det og sige nej og at maden skal op på bordet, men ofte sidder han og kigger en i øjnene med maden i hånden som hænger ud over bordkanten, inden han slipper det.
Jeg er klar over at han er undersøger vores reaktion, men hvordan takler vi bedst denne opførsel og får ham lært at spise selv med gaffel og ske? Eller tror du det er for tideligt, når interessen for at spise ikke er overvældende stor.
Med venlig hilsen
J
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
Viden om børn:
Naturlægemidler - børn
Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.
Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".
Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....
Tisser i sengen
Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.
Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.
Langt de fleste børn vokser...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




