Annonce

Annonce

Svar: Dårlig søvn?


18. april 2014

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Eva

Tak for dit brev :)

Når børn vågner med gråd, eller er sure, kede af det og utilfredse, når de vågner af deres lur eller nattesøvn, så skyldes det ofte at de vågner direkte op fra den dybe søvn. Der er ofte tale om en periode og det vil ændre sig igen.

Der er dog ikke noget i vejen for at I forsøger at få hende til at sove bare 20-30 minutter længere, for på den måde at sikre at hun kommer lidt videre og vågner af et lettere søvnstadie. Og der er her lidt forskelligt, som I kan forsøge:

Det er for det første vigtigt at holde morgenlyset ude af værelset. Det betyder at det nogle gange kan hjælpe med et mørklægningsgardin. De kan ofte købes billigt i Jysk eller Ikea. I takt med at det bliver sommer, så vil det naturligt blive lysere om morgenen og det kan derfor hjælpe jer på sigt.

Derudover er det ofte en god idé at sikre, at hun ikke vågner for tidligt fordi hun er sulten. Det kan derfor være en rigtig god idé at indføre en godnatgrød om aftenen, inden hun kommer i seng. Det kan være med til at mætte hende lidt ekstra, så hun kan sove lidt længere før hun atter føler sult og derfor vågner. En godnatgrød kan være f.eks. en havregrød, flerkornsgrød, mysligrød. Den serveres i køkkenet evt. sammen med en kop mælk, derefter får hun børstet tænder og kommer så i seng.

På samme måde kan hun om ...


Annonce

... dagen have behov for et ekstra lille mellemmåltid. Det afhænger af hvor lang tid der går fra hun spiser til frokost og til hun bliver puttet til sin lur. Et mellemmåltid her kan være en grovbolle med lidt smør og ost, eller måske bare en banan.

Så kan det nogle gange hjælpe at tale lidt om dagen. For netop drømme og mareridt lignende drømme opstår om morgenen. Så måske vågner hun af en drøm. Det er derfor en god idé at tale dagen lidt igennem, når hun bliver puttet, for på den måde at få lidt af hendes tankemylder væk og få skabt lidt mindre drømmeaktivitet. At tale dagen igennem kan f.eks. være "i morges da vi stod op, fik du havregrød, umm det smager godt", "så kom du i vuggestue, hvor du legede med .., det var sjovt", "Så faldt ud, AV, det gjorde ondt", "men så pustede den voksne og du fik plaster på"… Og så kikker I lidt på plasteret og snakker lidt om den situation.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Og så må hun også gerne komme ind og sove hos jer, når hun vågner, fordi I på den måde måske kan sikre at hun blunder bare 20-30 minutter ekstra og derefter så er mere klar til at vågne helt op og starte dagen. Hvis I kan vågne stille og roligt op sammen, så hun mærker jer, mærker jeres nærhed, kærtegn osv. så vil hun sandsynligvis vågne lidt gladere op…:)

Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)

Rigtig god påske!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babyalarm

Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.

Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.

De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...

Læs mere i Babylex

Kostfibre og børn

Det lille barn kan få diarré og løs afføring af at få for mange kostfibre. Især hvis barnet spiser grød og brød med hele kerner, eller rå grøntsager og meget frugt, kan barnet få for mange kostfibre.

Små børn må gene spise fuldkorn, men det anbefales, at de også spiser andre kornprodukter, da de let kan få for meget kostfiber. Når barnet i 8 måneders alderen begynder at spise brød, så bør ca. halvdelen af brødet være rugbrød og fuldkornshvedebrød og resten varieres mellem hvidt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Rigtig lækker brevkasse og hjemmeside du har!

Bettina, mor til 7 uger gammel pige


Annonce