Annonce

Annonce

Svar: Flaskesupplement igen igen


7. december 2004

Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Så vidt jeg husker så er det din dreng, som ikke har taget så meget på, som måske kunne være ønskeligt, hvorfor jeg har tilrådet supplement på flaske - og umiddelbart tyder din beskrivelse nu jo på, at dette vil være godt for ham.

Jeg synes ikke nødvendigvis at du skal tilbyde flaske efter alle amninger, men derimod være fleksibel. Det vil sige, at hvis han virker glad og tilfreds efter amning, så er det fint og du kan så højes med dette, måske vil han så melde sig lidt hurtigt ved brystet igen, men det vil være i orden. Hvis du synes at han er urolig efter amning og virker til at have behov for mere, så synes jeg at du skal tilbyde ham ekstra. Altså ikke en fast regel om at han skal have hver gang, men en mulighed/et tilbud der findes, når han virker til at have behov for lidt ekstra.

Umiddelbart er det rigtigt, hvad du skriver, at hans krop/system har indstillet sig på ...


Annonce

... den mængde mad han tidligere og har fået og at han derfor er tilfreds på dette. Samtidig må man dog sige at mælken jo kommer noget lettere ud af flasken end af brystet, hvorfor børn ofte tager lidt mere af en flaske end de måske har behov for. Derfor gylper børn der får flaske ofte også lidt mere end børn der ammes.

Til sidst vil jeg lige sige at alle de tanker, jeg kunne forestille mig at du havde 'min søn har slet ikke fået nok mad' osv. det glemmer du stille og roligt. Han udvikler sig jo fint, har hele tiden taget på (har ikke tabt sig) og har på den måde haft det godt. Derudover har han været meget i arm, er blevet vugget osv, så omsorg og kærlighed har han fået!!! Husk på at du har gjort det bedste du kunne!


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Jeg glæder mig meget til at høre føljetonen og høre om det hjælper på hans vægtøgning og om ikke du pludselig får en måske mere rolig dreng?!

Rigtig meget held og lykke fortsat

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dine svar. Hvor er du bare dygtig. Tak for dine gode råd. Alle mine spekulationer er nu væk.. Vil prøve de ting du siger. Tak :)

Kærlig hilsen
Katrina, mor til dreng på 9 måneder


Annonce