Brev:
Kostplan til 7 1/2 mdr stor dreng
Hej Helen
Jeg har en stor dejlig dreng på 7 1/2 mdr, som vejer 10 kg og er 75 cm. Han har ligefra han blev født haft en go appetit. Jeg er nu lidt i tvivl om maden til ham, nu hvor han er blevet ældre, og da jeg er bosat i udlandet forvirrer det mig endnu mere, da de har helt andre kostvaner hernede, og jeg altså holder på det danske. :-)
Kostplan for et døgn:
kl.7: 200 ml MME i sutteflaske
kl.9: Lidt frugt plus mælk i kop
kl.10-11: 70ml MME og 70ml vand koges op og laves til hirsegrød. (på hirseflager) Tilsættes 2-3 tsk frugtmos, dertil vand.
kl.14: En grøntsagsgrød i pulverform ...
... som røres op med 120 ml MME, dertil får han grøntsagsmos fra glas. 1/2 glas. Dertil vand.
kl. 17: 150 ml MME i sutteflaske.
Kl.19-19.30: Kartoffelmos eller andet grød, dertil en kogt gulerod, broccoli, og en kødbolle blendet i. Dertil mælk eller vand.
I seng kl.20.30: Drikker sommetider 100 ml, men ofte vil han ikke ha noget.
Får han nok mælk eller måske for meget? Hvornår kan han begynde at få lidt mere af vores mad? Hvornår kan vi begynde at give ham større stykker og ikke så finblendet? Hvad kan han mere få i hans alder af mad?
Tak for dit svar. :-))
Mange hilsner Ann-louise, Schweiz
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.
Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...
9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Opvågninger om natten - 8.5 måned
Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
Viden om børn:
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.