Brev:
Skemads spørge Jørgen

Kære Helen.
Jeg har lige bestilt to af dine bøger og kun haft tid til at skimme den om mad, men blev helt lettet over at se at din opskrift på eksempelvis boghvedegrød er også sådan jeg har gjort.
Synes ske mad er lidt en jungle, nemlig, og der er ikke enighed om opskrifter/fordeling af ingredienser.
Nu er det muligt at det står i bogen, men hvor længe skal man fortsætte med to ske mad måltider om dagen før man går over til to?
Pt får vores datter grød (majsgrød, boghvede og lignende) til formiddag og så får hun kartoffelmos til aften. (Jeg ved godt at du ikke anbefaler at starte med at give til aftenen, men det har vi gjort og vi har ingen problemer haft, hun har sovet bedre og haft hyppigere afføring siden vi er startet på skemad, hvor hun tidligere godt ku gå en uge uden afføring - så vi er glade :)
I starten fik hun begge dele rent, men nu hvor hun har fået skemad i ca.14 dage og det går godt, har hun også ...
... prøvet at få lidt blended økologisk kogt æble i grøden og tilsvare de økologisk gulerod i kartoffelmosen.
1. Så - hvornår ved jeg om hun er klar til tre ske måltider i stedet for to?
2. Hvor tit må/skal jeg skifte smag? Er det bedst at køre med fx boghvede med æble om formiddagen og mos med gulerod til aften i en uge, og så skifte til fx majsmel med pære om formiddagen og mos med fx ærter, ugen efter - eller skal man skifte dagligt, eller hvor går grænsen for hvor mange nye smagsoplevelser baby kan kapere på en gang?
3. Er det meget vigtigt at hun får både majs, boghvede og hirseflagegrød fx, eller er det okay kun med boghvede tilsat frugtmos, hvis fx boghvede er hendes favorit?
4. I pjecen fra Sundhedsstyrelsen var en lille note omkring rismel og dets potentielt kræftfremkalden indhold. Det gør jo at jeg mest får lyst til helt at undgå at udsætte hende for rismel, hvis man ligeså godt kan lade være?
Som altid tak :)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
Viden om børn:
Vuggedød - uventet spædbarnsdød
Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.
Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:
1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...
Dåb
Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.
I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.
Før dåben skal I vælge mindst 2 og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




