Brev:
Afvænning ble pige 3 år

Hej Helen..
Jeg har tidligere sendt dig et spørgsmål vedr. vores datter på 3 år, der stadig bruger sut.
Dette spørgsmål går på, hvordan vi bedst vænner hende af med bleen. E er startet i børnehave og er rigtig glad for det. Da hun var i dagpleje, var dagplejemoderen super god til at træne potte med de små. Men herhjemme går det ikke så nemt. Vi har aldrig været gode til at træne potte - mange gange fordi vi glemte det.
Nu har vi så investeret i et toiletsæde med stige, og den har vores datter også prøvet, men også det går trægt. Hun viser ikke den store interesse i det.
Hun har enkelte gange gået uden ...
... ble, men det har resulteret i uheld, både det små og det store. Og det har hun faktisk ikke været særlig ked af.
Jeg tænker, om det er en ide at træne med toilettet hhv. morgen, når vi står op, og inden hun skal putte?
Ellers mangler vi bare generelt gode råd vedr. blestop.
Vi går jo en god årstid i møde til at træne det i. Det ville være rart for hende at smide bleen, for mange af dem hun leger med i børnehaven bruger ikke længere ble. Måske det bare er mig som mor, der tænker over det - måske vores datter ikke tænker så meget over det? :-)
Vi glæder os til dit svar!
Venlig hilsen
E's mor og far:-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.
Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...
Viden om børn:
C-Vitamin
Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.
Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.
På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...
Fødder
På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.
Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







