Annonce

Annonce

Svar: Vegetar-barn


22. februar 2014

Alder:
4 år, 8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære mor

Tak for dit brev :)

Det gør ikke noget, at din dreng ikke er den store kødspiser, hvis han i øvrigt spiser varieret og får fødevarer fra de andre fødevaregrupper. Det er fint, at du fortsat laver mad med kød, så han tilbydes det, som en naturlig del af sin kost, men det er okay, at det ikke er hans største indtag. Du kan lave din kødsovs med forskellige typer hakket kød - ud over oksekød, kan du bruge hakket svin- og flæsk, hakket kalv, hakket kalkun osv. så han får lidt forskellige kødtyper, når du laver kødsovs.

Det lyder som om at det også kan knibe med at få ham til at spise fisk. Du skal være opmærksom på at fisk også er forskelligt fiskepålæg, og at han måske godt vil spise dette. Det kan være smørbart torskerogn, tunsalat, makrel i tomat eller lignende - det tæller alt sammen med, også en æggemad med rejer, hvis det kunne lokke lidt, eller fiskefrikadeller med remoulade...:)

Han bør dagligt spise:

Grøntsager, så mange forskellige som muligt, gerne de grove grøntsager, rodfrugter mv. og ikke kun tomat og agurk :)

Frugt og bær af forskellige slags. Frisk frugt er at foretrække frem for tørret frugt, men igen er variationen vigtig og det er godt, ...


Annonce

... hvis han spiser lidt af det hele.

Linser og bønner af forskellige slags er vigtigt og gode proteinkilder.

Finmalede nødder - det kan være som en lille snack eller som del af en mysli. Du bør her vælge mysliprodukter uden chokolade og alt for meget sukker.

Kornprodukter. Det er godt at vælge brød som indeholder forskellige typer af korn og kerner. Hørfrø - kan være en god kilde til omega-3, hvis han ikke spiser så meget fisk.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Mælk og mælkeprodukter er vigtigt. Du må gerne give ham f.eks. ymer, ylette, skyr eller lignende, som har et højt proteinindhold. Derudover indeholder mælk B12 vitamin som er særligt vigtigt for vegetarer og som er meget svært at få fra andre vegetariske kilder. Ost er også godt.

Æg vil være godt. Det er også en vigtig kilde til protein. Det kan være kogte æg, spejlæg, scrambled eggs, æggekage eller hvad I nu kunne tænkes at finde på.

Det kan sagtens lade sig gøre at lave en sund og varieret og næringsrigtig kost selvom den er vegetarisk. Hvis du synes at han spiser for sparsomt og for ensidigt, så kan du overveje om han skal suppleres med en multivitaminpille.

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke og fortsat god appetit:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Graviditet uden for livmoderen

Graviditet uden for livmoderen er en meget alvorlig graviditetskomplikation, der optræder i ca 2 procent af alle graviditeter.

Det er forbundet med stor risiko for moderens liv og det er ikke muligt at gennemføre en sådan graviditet. Ofte er der faktisk heller ikke tale om et rigtigt foster, og dermed ikke om en rigtig graviditet.

Spiral udgør en risiko for at man bliver gravid uden for livmoderen. Derudover kan det spille ind, hvis man tidligere har haft...

Læs mere i Babylex

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Rigtig lækker brevkasse og hjemmeside du har!

Bettina, mor til 7 uger gammel pige


Annonce