Brev:
Thailand med 8 måneder baby
Kære Helen
Vi skal på ferie til Thailand med lillesøster på 8 måneder. Jeg har lige et par praktiske spørgsmål, som jeg håber at du kan hjælpe med. Vi skal bo et pænt sted med mikroovn og el-kedel på værelset.
Hun får stadig sutteflasker. Kan jeg bruge flaskevand direkte fra flasken og så lune i mikroovn eller skal jeg koge flaskevandet først til sutteflasker?
Tilsvarende - må hun drikke flaskevand af en kop, som ikke er kogt?
Jeg medbringer min sutteflaske ...
... sterilisator til mikroovnen. Først vasker jeg jo sutteflaskerne af - kan jeg bruge vandhanevandet her? Dernæst steriliserer jeg både flasker og sutter - skal jeg bruge flaskevand til det?
Og ligeledes - hvad med tallerkner, kopper og skeer? Det kan hun vel sagtens spise af ? Jeg tager MME, havregryn, øllebrødspulver, grød, glasmad, torskerogn mv. med. Og så køber vi brød, smør, frugt (som kan skrælles) mv. dernede.
Håber du kan hjælpe med et par svar.
Kærlig hilsen
J's mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
Viden om børn:
Tisser i sengen
Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.
Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.
Langt de fleste børn vokser...
Æg
Hårdkogte æg, eller æggepandekage, kan gives fra 6 måneders alderen. Men i små mængder. Æg kan således gives som en del af en varieret kost og mange børn kan godt lide smagen af æg.
I æggeblommen findes et relativt højt indhold af kolesterol, det er dog først og fremmest madens indhold af mættet fedt, der påvirker blodets kolesterolindhold.
Man ved ikke præcist, hvor meget æg man kan tåle før det ses på kolesterolindholdet. Nogle mennesker kan spise meget æg og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.