Annonce

Annonce

Brev:

Bøvseproblemer - 3 mdr.


21. februar 2014

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Bøvseproblemer - 3 mdr.

Kære Helen

Har pludselig fået det problem, at jeg ikke kan få min søn på 3 måneder til at bøvse, efter jeg har ammet ham om natten. Dette betyder at natamningen nu har fået en varighed på ca. 2 timer - da jeg naturligvis ikke vil lægge ham tilbage i seng på ryggen, når luften generer ham.

Om dagen har vi ingen problemer - der bøvser ham umiddelbart efter, han har spist.
Har du et råd til, hvordan vi kan forbedre bøvseteknikken - eller hvordan vi evt. kan reducere mængden af luft, han sluger?

Ville det evt. hjælpe med flere pauser i amningen - eller at lade ham ...


Annonce

... spise både ved bryst + udmalket mælk?

Men i overvejelserne er lige nu, at jeg har en knæskade, og er bange for at gå rundt med ham om natten, så hvis du har idé til en teknik, der kan udføres sidende....- min mand kan vækkes, hvis der kun findes råd om at gå med ham ;-)

Fra hvilken alder, er det sikkert at sove på siden? Min søn er nemlig begyndt at trille om på siden og falde i søvn, når han leger i aktivitetscenteret?

En sidste ting. Ved du hvor lang tid, der går fra man har drukket en kop kaffe, til man ikke længere udskiller koffein i mælken?

Tak for dit svar.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten

Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ymer og ylette

Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.

Læs mere i Babylex

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit svar. Det er rart at blive mindet om alt det positive ved børnehavestarten, det er jo det jeg skal forsøge at give videre ;-)

Tak fra Tina


Annonce