Brev:
Tilstoppet næse

Kære Helen,
Min søn på knap 4 måneder har siden han var ca 1 måned haft hyppige tilstoppelser i næsen.
Vi har dryppet med saltvand og kan med jævne mellemrum fiske store klumper ud. Vi kan ikke bruge den lille suge-dims da det er for tykt/klumpet til at den kan tage det.
På det sidste har det været så slemt at vi må hele dryppe/fiske seancen igennem 1-2 gange om natten, før han kan trække vejret frit nok til at blive ammet.
Vi føler at det går meget ud over hans livskvalitet, og vi har en yderligere bemymring: om en ...
... lille uge skal vi flyve ca 5 timer med ham. Vi er bange for om trykket bliver et problem når han ikke har fri passage i næsen. Vi vil selvfølgelig være ekstra grundige med at dryppe næsen om dagen op til at vi skal afsted.
Men vi er også usikre på om alt det saltvand og al den roden i næsen kan irritere hans slimhinde i den grad at vi bare er inde i en ond cirkel.
Vi har spurgt vores læge til råds, men hun havde ikke noget bud på en løsning andet end det vi allerede gør. Har du noget bud på andet vi kan gøre?
Fine hilsner,
Louise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI
Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.
Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.
- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.
Selleri
Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.
Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.
Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







