Brev:
Tilstoppet næse

Kære Helen,
Min søn på knap 4 måneder har siden han var ca 1 måned haft hyppige tilstoppelser i næsen.
Vi har dryppet med saltvand og kan med jævne mellemrum fiske store klumper ud. Vi kan ikke bruge den lille suge-dims da det er for tykt/klumpet til at den kan tage det.
På det sidste har det været så slemt at vi må hele dryppe/fiske seancen igennem 1-2 gange om natten, før han kan trække vejret frit nok til at blive ammet.
Vi føler at det går meget ud over hans livskvalitet, og vi har en yderligere bemymring: om en ...
... lille uge skal vi flyve ca 5 timer med ham. Vi er bange for om trykket bliver et problem når han ikke har fri passage i næsen. Vi vil selvfølgelig være ekstra grundige med at dryppe næsen om dagen op til at vi skal afsted.
Men vi er også usikre på om alt det saltvand og al den roden i næsen kan irritere hans slimhinde i den grad at vi bare er inde i en ond cirkel.
Vi har spurgt vores læge til råds, men hun havde ikke noget bud på en løsning andet end det vi allerede gør. Har du noget bud på andet vi kan gøre?
Fine hilsner,
Louise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Fedt
Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.
Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.
I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...
Gulsot nyfødt
Ca. 60% af alle nyfødte får en gullig farve i huden, det kaldes gulsot eller icterus/ikterus. Det opstår ofte, når barnet er 2-3 dage gammelt, og det topper, når barnet er 5 dage.
Gulsot er hos de fleste børn en ufarlig tilstand, som ikke skader barnet, og som ikke kræver behandling. Det opstår, fordi børn fødes med en del ekstra røde blodlegemer. Da barnet lå i livmoderen, var blodlegemerne med til at ilte barnets blod, men efter fødslen har lungerne overtaget denne funktion,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...









