Brev:
Tidlig lur i dagplejen

Hej Helen
Min søn starter indkøring i dagpleje til marts og han er der 10 måneder. For at kunne få 2 lure, skal han sove første lur inden kl. 9. Det bekymrer mig lidt, for lige nu kommer han først ud kl. 10 og sover som regel et par timer. Han kommer op omkring kl 7.
Når han starter i dagpleje, skal vi op kl. 6 og så skal han jo så ud at sove ved
8-tiden og bliver så taget op kl. 9. Hvordan mon han vil tage det?
Han plejer at være vågen omkring 3 timer mellem hver lur og det bliver jo så pludselig kun 2 timer. Når han starter helt op, vil han blive afleveret ved 7.30-tiden, så håber han kan nå at blive ekstra træt i løbet af 1/2 time, så han kan ...
... sove kl. 8 :)
Har du forslag til hvordan jeg kan hjælpe ham ind i rytmen?
En anden ting er, at han stadig får 3 flasker om dagen. Før formiddagslur, før middagslur og inden sengetid. Vil det være en god ide at beholde den første flaske, så han får den inden morgenluren, i håb om at det vil hjælpe ham til at falde i søvn?
Han vil ikke få en inden middagsluren, fordi de bliver puttet efter middagsmad og det vil jo så blive til 2 flasker om dagen.
Tænker også meget på hvad den lille fyr vil sige til at det ikke er mor der putter ham, men en fremmed.
Håber du kan finde hoved og hale i mit brev og ser frem til at høre dine tanker.
Venlig hilsen
Lene
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
Viden om børn:
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.
Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!
Venlig Hilsen Mira
P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!




