Svar: De søvnfaser
Kære meget trætte mor
Tak for dit brev - og ro på! Jeg er overbevist om at din datter nok skal lære at sove på et tidspunkt, men jeg kan ikke love dig, hvornår det bliver:)
Især i 4-8 måneders alderen oplever man ofte at børn har svært ved at skifte fra et søvnstadie til et andet. Det er netop i denne alder at deres søvn begynder at indeholde flere stadier og i forbindelse med at dette sker - samtidig med at de også udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt - ja så vil de ofte have tendens til at vågne op. Når de først bliver et år, så er det som du også selv har erfaret ofte sådan, at børn har lettere ved at komme videre i søvnen, når de har deres små opvågninger om natten. I den alder kan de selv skifte stilling, trille rundt og puttes sig på en anden måde og dermed finde ro om natten - men med den alder din datter har lige nu, så har hun rigtig meget brug for din hjælp til stillingskift, når hun vågner.
Det er rigtig fint, at du er opmærksom på, hvor meget aktivitet du gør om natten og at du så vidt muligt ikke skal gøre for meget. Det vil være rigtig godt at se tiden lidt an, når hun ligger og gir sig, klynker osv. for at se om hun selv er i stand til at komme videre i søvnen og hvis hun ikke er det, så må du lægge en beroligende hånd på hende, så hun mærker dig og derved kan sove videre. Pas endelig på ikke at give hende sut i munden hver gang hun vågner om natten, for så ...
... kan hun få det der kaldes for vanebetinget afbrudt søvn og så har du sikret dig fast arbejde om natten de næste mange måneder frem...
Hun er måske så småt i separationsfasen og det kan gøre at det lige nu er ekstra svært for hende at sove - hun drømmer rigtig meget, for alt hvad hun oplever om dagen skal bearbejdes i søvne, og hun har en fysisk rastløshed i kroppen, som gør at det er svært for hende at ligge stille - det er alderen og det er en periode og det lyder fint det du allerede gør:)
Måske ville det dog være en hjælp, hvis du kunne koble hendes seng til din seng. Fjerne tremmerne fra den ene side og sætte sengen sammen med sin seng. Naturligvis sikre at det er sikkerhedsmæssigt forsvarligt og evt. komme en rullemadras eller lignende mellem jeres senge, så der ikke er nogen "revner" at falde ned i... Hvis du kan koble hendes seng til din seng, så kan du både lære hende at falde i søvn i egen seng og holde fast i at det er der hun sover, men du kan samtidig være lige ved siden af hende og netop lægge en hånd over på hende, berolige hende og lade hende mærke at du er der - uden at du behøver gøre andet, uden at du behøver stige ud af din seng og så du selv får lidt søvn om natten. Og på sigt, kan hun naturligvis kravle ud og putte sig ind til dig, hvis det er det hun har behov for og I så alle kan sove lidt bedre.
Jeg håber du kan bruge disse tanker lidt videre, fortsat held og lykke:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
13. maj 2025 | Sovevaner | 7 år
Kære Helen Vi har to dejlige drenge, der netop er fyldt 7 år og 9 år. Jeg...
9. maj 2025 | Sovevaner | 3 år, 2 mdr.
Hej Helen Endnu et spørgsmål angående min datter på 3 år. Min datter...
2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.
Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...
Viden om børn:
Sundhedsplejerske
Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.
En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.
Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...
Sele til barnevogn
Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.
Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.
Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".
Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.
Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.
Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.
Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)
Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)
God sommer