Brev:
Amning mange gange om natten

Hej Helen
Min dejlige dreng ammes stadig mange gange om natten (fuldtidsammes fortsat grundet maveproblemer)
Derudover er han meget - meget - urolig, på en dårlig nat er jeg oppe +10 gange (amning hver 3. time, cirka)
Han kaster sig rundt i sengen, sovende, hovedet fra side til side, for til sidst at dreje om på siden og forsøge at vende sig til mave. Lykkes det vågner han og er ked af det, for hvad laver han dog der. Han kan stadig ikke vende sig fra mave til ryg :(
1. Nå, men med hensyn til amningen - skal det nedtrappes, nu han ...
... stadig fuldtidsammes, eller? Det rører ikke mig at skulle op (Dog slider det på mig at skulle op alle de andre gange for at hjælpe ham til ro igen)
Det er vel hans alder / motorik udvikling der er årsag til uroen velsagtens?
2. Eller kan det være hans mave, eller nakke smerter fra KISS?
3. Om morgenen har han altid afføring, og meget af det - luft også. Kan det være det der generer ham? Jeg forsøger sådan at bøvse ham om natten men uden succes, han hænger bare over skulderen, sovende.
Nå, det var lidt blandet herfra, tak for hjælpen igen!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Præmature allergidisponerede spædbørn
Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.
Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.
Det vides ikke, hvor længe det er...
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






