Annonce

Annonce

Svar: Ikke blefri


28. november 2013

Kategori:
Alder:
3 år, 11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Renlighed.

Kære fortvivlede mor

Tak for dit brev :)

Det er rigtig svært at træne renlighed med den årstid vi har, for når jeres dreng mærker han skal tisse og til han rent faktisk tisser, så går der ikke ret lang tid. Og det er rigtig svært at nå toilettet i tide, hvis han skal ud af flyverdragt først eller har meget tøj på ... Om sommeren er det betydeligt lettere.

Dertil kommer at han ikke lyder til at vise særlig interesse eller parathed. Det lyder som om at det mere er et ønske fra jeres side end fra hans - og det bedste tidspunkt at træne renlighed på er, hvis barnet selv kommer og meddeler at det gerne vil slippe for bleen. Har jeres dreng på noget tidspunkt givet udtryk for dette?

Renlighed er noget man modnes til, både fysiologisk og mentalt og aldersmæssigt vil han godt kunne være renlig om dagen og jeg kan godt forstå at I forsøger. Men måske forsøger I lidt for meget... Du skriver at han kommer på toilettet ca hver 2 time og jeg tænker at det er meget tit og måske føler han sig presset og kan derfor slet ikke tisse, når han skal. Jeg vil derfor foreslå at I prøver at lade gå 3 timer imellem og at tidspunkterne passes ind, så det hænger naturligt sammen med dagen og de ting der ligesom skal ske.

Det vil således være en rigtig god idé at I prøver at sætte ham på toilettet om morgenen, som det første ,når han vågner, ligesom det vil være rigtig godt at han kommer på toilettet om aftenen før han skal i seng. F.eks. som en naturlig del af det at skulle i bad. Det vil være rigtig godt hvis han kan begynde at få lidt små succesoplevelser her, fordi det rent faktisk lykkes for ham at tisse lidt på disse tidspunkter.

I kan overveje om I en periode skal holde pause i løbet af dagen, så han "kun" kommer på toilet 2-3 gange dagligt ...


Annonce

... f.eks. morgen og aften og så inden I kører op for at handle. Det vil det være rigtig godt at I ikke spørger "skal du tisse?", men i stedet siger "kom vi skal lige ud at tisse", som en helt naturlig ting. I skal ikke forvente at han lige nu selv kan mærke og sige til. Han er naturligt optaget af leg og andre ting og derfor er det jer, som siger at nu er det nu.

Det er en god idé at lade ham beholde bleen på - men i må aldrig sige "du kan tisse i bleen" eller lignende. Det er vigtigt at forklare ham, at bleen er en sikkerhed, den skal bruges som et par underbukser, der trækkes op og ned. Hvis det lykkes at nå toilettet og bleen kan bruges igen, så roser I ham for dette. Hvis der ikke kommer noget eller bleen er våd, så roser I for at forsøge og siger "så prøver vi igen næste gang" eller lignende. Det er vigtigt at han får små succesoplevelser.

Lokke med belønning - at han får en gave eller lignende, forstår han ikke endnu og så længe han ikke fornemme tisse- eller afføringstrang og gør opmærksom på når det sker, så skal I ikke indføre belønning. Det kan dog bruges, når han er lige ved at kunne men har svært ved at slippe bleen helt. Hvis han lige har brug for et sidste lille skub, for at det lykkes, så kan et belønningssystem være godt. Men der er han ikke endnu.

Renlighed har 3 faser:


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

1. Barnet registrerer at det har brug for en ny ble og kommer og beder om at få en ren og tør ble på.

2. Barnet registrerer selve vandladningen og siger "nu tisser jeg!".

3. Barnet når at sige til lige inden og løber med hjælp for at nå potte eller toilet i tide.

Og jeres dreng lyder til at være igang med fase 1. Derfor har han stadig brug for lidt tid og tålmodighed :)

Jeg håber I kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om renlighed:

25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.

Toilettræning - 3.5 år

Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex

Madras til barneseng

Der findes mange slags madrasser på markedet, og når du skal vælge en madras til dit barns seng, så vil anbefalingen ofte være, at du vælger en skummadras, en latexmadras eller alternativt en madras i et naturmateriale. Vælger du en skummadras (polyurethanskum), skal den være mindst 5 cm tyk og helst med betræk, der kan tages af og vaskes.

Det anbefales, at dit barn ligger på et fast underlag, fordi det giver barnet mulighed for at bruge og udvikle sine muskler. Samtidig sikrer...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

1000 tak for dit svar. Jeg blev meget glad for at læse dine kommentarer vedr. min "dårlige samvittighed" over at have sendt Caroline i vuggestue da hun blev storesøster. Det lettede virkeligt.

Carolines mor


Annonce