Brev:
Amning ved sovetid og opvågning

Hej Helen - jeg tror, at jeg har byttet lidt rundt på den tidsplan du har foreslået. Forstået på den måde, at jeg vist ammer lidt skævt - Jeg har hidtil ammet ved bryst 1, puttet min dreng, så når han vågner, så får han bryst 2- osv.
Nu ligger jeg mærke til, at du har foreslået amning ved bryst 1 ved putning, så samme bryst ved opvågning?
Hvordan kan det være? Så spises der af det samme bryst 2 gange i løbet af få timer, mens der går længere mellem det andet?
Min kære dreng sover noget ujævnt, jeg har sådan forsøgt at få skabt en rytme, som du har foreslået i din bog, men uden held.
Han er meget urolig om natten for tiden ligeså, er netop fyldt 5 mdr.
6-7 Vi står op - ammes hvis han vil, men ofte vrider han sig, fordi hans tarme begynder at arbejde, og han kommer af med lidt luft/afføring, og mister herefter interessen. Det var så vidt jeg kan se også derfor, han pludselig holdt op med at ville spise sidste weekend - efter han fik skemad har hans mave gjort så ondt, og han presser kun når han får mad. Det er fortvivlende :( Jeg prøver med sut først og ind imellem, så han ikke skal presse og synke samtidig, men ikke til megen succes altid.
10.00 Ammes og puttes (Her tager han nogle gange et langt stræk på 3 timer)
13.00 Står op, ammes
16.00 Forsøges puttes efter amning, uden held. Ofte sover han blot 5-10 minutter efter han er blevet lagt. Jeg svøber for at holde lidt sammen på ham, da han både vender sig, gnider sig meget i øjnene og tager sutten ud af ...
... munden (fordi han bare kan, går jeg ud fra) Jeg har forsøgt at ae til ro, nusse, give sut, berolige, men det ender med at han må tages op igen
19.30 Ammes og puttes
23.00 Ammes
2.00 Ammes
5.00 Ammes
Og forfra.
Tidspunkterne er bare cirka - han spiser ofte med 3 timers mellemrum i hvert fald og melder sig selv der.
Jeg er klar over, og forsøger også ihærdigt at få ham til at få lidt ro hen af eftermiddagen, men det lykkedes bare ikke. Jeg ved godt, at han får for lidt søvn.
Vi begynder på skemad endnu engang i næste uge - jeg har holdt en pause med det da det gjorde hans mave ondt.
Han tager fint på og følger sin vækstkurve.
Nætterne er begyndt at tære hårdt på mig. Jeg sover desværre dårligt nu efter lang tids opslidende start og falder først i søvn efter 45 minutter.
Min dreng vågner hver time eller hver anden time og skal have hjælp til at ligge sig igen, da han farer rundt i sengen, vender sig, tager sutten ud af munden, gnider sig i øjnene og løfter benene, så han tilter. Dette betyder, at jeg selv kun når at få en halv times søvn ad gangen. Hans far kan desværre ikke hjælpe, og jeg har ingen forældre, veninder eller lignende, der kan aflaste mig i løbet ad dagen.
Jeg har netop indkøbt noget tyndt bomuldsjersey for at sy et svøb til hans størrelse - men er det forkert? Jeg vil jo ikke begrænse hans motoriske udforskning. Jeg synes blot det er noget synd for ham især om natten, at han sådan får lagt sig forkert.
Tak igen for din hjælp.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
Viden om børn:
Episiotomi - Epis
Episiotomi eller Epis er, når kvinder under en fødsel klippes i mellemkødet. Man klipper i det stykke, der er mellem skeden og endetarmsåbningen, og man gør det, for at barnet bedre kan komme ud.
Der findes to typer af Episiotomi:
1. Man kan klippe lodret ned fra skedeåbningen til endetarmen. Dette klip heler ofte let op, men det anvendes ikke så meget mere, da der er risiko for, at klippet udvider sig og bliver længere, når barnets hoved passerer forbi - og derved...
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...









