Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og konflikter


18. november 2013

Kategori:
Alder:
3 år, 5 mdr.

Søvn og konflikter

Kære Helen

Tak for dit tidligere svar vedr. konflikter ved måltider. Det går nu meget bedre, og vi arbejder videre med det.

Nu har vi desværre et nyt problem, og desværre er hverdagen stadigvæk meget præget at mange og langvarige konflikter.

Søvn:
Efter vi er gået over til vintertid, er vores søn begyndt at vågne kl. 4.45, og idag var den endda 4!. Jeg siger; det er nat, vi skal sove. Men han siger; gider ik sove mere. Han vil ikke ind til os og ligge. Vores søn ligger så at snakker, og går herefter igang med at lege. Hverken vores søn eller jeg får sovet mere... Han kommer i seng kl. 19 (+/- et kvarter) er meget træt og kan ikke holdes vågnen mere, sover ikke lur i børnehaven, enkelte gange i wee. (har aldrig sovet længe, men....nu er det for meget) :-)

Konflikter:
Vi har i et år nu haft mange konflikter. Enkelte er løst / blevet bedre, men det er stadigvæk voldsomt. Konflikterne kan vare op til en time! Det drejer sig om f.eks. tøj på, skifte ble, ud af døren, ind af døren, hjælpe med at rydde op, ikke smide med tingene, gå selv - ikke blive båret osv.

Vi har læst mange af dine tidligere breve til forældre med lignende udfordringer, og har hæftet os ved at være de myndige forældre. Problemet er bare at vi ikke føler det hjælper. Det hjælper heller ikke at sige; jeg kan godt forstå du er ked af at skulle hjem, men det bliver vi nødt til / hvem kommer først? / hvis ikke du kommer nu så kilder jeg dig osv. Han er meget ...


Annonce

... stædig, ifølge børnehaven er det meget udtalt.
Under konflikterne kan han sidde i gangen en time og være sur og ked af det. Lader vi ham være lidt (står selvfølgelig i nærheden) forsøger han at ødelægge noget, og kommer vi ud til ham slår han f.eks. ud efter os. Når "stormen" efter op til en time er raset af, taler vi med ham om det, og bliver ved til han nikker til, at han har forstået det.

Andre gange har vi ikke en time, f.eks. hvis vi skal ud af døren. Den eneste løsning er at bære ham, hvilket han er for tung til, desuden venter jeg mig, er dog ikke så langt henne, så jeg må heller ikke bære ham.

Ofte har vi meget svært ved at komme godt ud af konflikten med vores søn, og det gør os meget kede af det og frustrerede at så mange almindelige-hverdags-nødvendige handlinger kan være så konfliktfyldte. Samtidig er det meget synd for vores søn.

Vi har nogle gange held med at forberede ham på hvad vi forventer af ham. Men langt fra altid. Samtidig tænker vi ikke det kan være rigtigt, at vi skal forberede ham på alle almindelige handlinger, tøj på osv.

Udover at søge hjælp hos dig, følger vi et forsøg i børnehaven ved navn "glade børn". Du kender det sikkert. Det er godt på den måde at der er fokus på stjernestunder, og selvom det ikke kommer frem i dette brev, har vi heldigvis rigtig mange af dem. Men konflikterne og den manglende søvn udfordrer hverdagen.

Glæder os til at høre dine tanker
Mange kærlige hilsner fra et par forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Mistrives mit barn?

Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Lære at sige undskyld

Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.

Skoldkopper og helvedesild

Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...

Læs hele brevet og Helens svar


27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år

Hjælpe til i hjemmet

Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...

Læs hele brevet og Helens svar


25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.

Toilettræning - 3.5 år

Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusinde tak for en informationsrig hjemmeside og nogle virkelig fantastiske bøger om børn! Jeg har erhvervet mig hele din bog-serie og efter at have læst dem, bruger jeg dem stadig ofte som opslagsværk. Tak for dem!

Venlig hilsen
Cecilie


Annonce