Brev:
Plads til flasken

Hej Helen.
Min dejlige dreng bliver 6 måneder på mandag og så skal man jo til at spise noget mere. Han får flaske og har den sidste måneds tid fået grød, grøntsagsmos og frugtmos et par gange om dagen. Jeg har dog holdt lidt igen med mængden fordi jeg vil være sikker på at han ikke spiser sig så mæt, at han ikke vil have flasken.
Det er nemlig derfor jeg skriver til dig. Han er lidt en bølle hvad det angår, for man skal godt nok kæmpe for at få ham til at drikke mere end 85 ml.
Du får lige en plan over vores dag (er selvfølgelig ikke ens hver dag
20.30 flaske, hvor han tager ca. 200 ml og puttes til natten
03.00 flaske ca 150 ml ( tidspunktet varierer og det er ikke hver nat han får noget)
06.00 flaske ca 85 ml ( vil ikke have mere, heller ikke hvis han ikke har fået noget siden 20.30)
8.00 grød ca 1/2 dl
9.00 flaske ca 150 ml (forskelligt) falder ...
... i søvn hos mor og puttes ud i barnevognen
11.30 grød
13.30 flaske ca. 150 ml (forskelligt) falder i søvn hos mor og puttes ud i barnevognen
15.30 frugtmos og vil meget gerne give ham en flaske, men den har ingen interesse
18.00 flaske ca 150 ml (forskelligt) falder i søvn hos mor og puttes ud i barnevognen
- og så puttes han til natten med en flaske omkring kl. 20.30
Som du kan se, får han ikke super meget mælk, men det er rigtig svært at få mere i ham. Det eneste tidspunkt hvor han tager mere end de der 85 ml er lige inden hans lur. Det er dog også begyndt at blive lidt en kamp og det hænger jo nok sammen med at han får mos/grød når han vågner fra lur.
Hvordan skal jeg lave plads i den lille mave til både mad og mælk?
Håber du kan hjælpe mig med nogle ideer. Og hvad er det lige man skal servere for en lille mand på 6 måneder?
Venlig hilsen
Lene
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Mødregruppe
De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.
Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.
Det kan være en stor glæde at mødes med andre...
Steriltvandspapler
Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.
Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for dit tidligere svar, som gav os meget ro omkring vores 4 uger for tidlig fødte datters måltider.
I det hele taget tak for denne brevkasse, den hjælper mange forældre... jeg er taknemmelig helt inde i mit dybeste over den tid du bruger, dine lange og fyldestgørende svar og din evne til at forstå....!!
Mor til pige født 4 uger for tidligt






