Brev:
Vil gerne - og så alligevel ikke
Kære Helen
Et - på en måde - konkret spørgsmål:
Villum, der er lige på den anden side af 8 måneder, bliver pludselig meget ked af det, når han bliver puttet i sin barnevogn.
Når jeg så tager ham op, er det ligesom en af de der blinke-dukker, han sover i det øjeblik han er på min arm. Når jeg så forsøger at lempe ham ned i vognen, bliver han ked af det igen. Sådan fortsætter vi lidt - sommetider længe - og til sidst er han så træt, at han overgiver sig.
Er det en fase eller er jeg i gang med at skabe en dårlig vane?
Er det det første, er det jo ligegyldigt at putte sådan en periode. Jeg kan læse mig til, at der lige nu godt kan være lidt udfordringer med søvnen, han er så småt begyndt at kravle, og der MÅ også være tænder på vej snart, så der er jo mange gode grunde :-)
Når vi leger på gulvet, ...
... søger han meget tit lige hen og skal sidde på skød et par minutter, inden han leger videre - så det er vel helt efter bogen og handler om tryghed?
Jeg forsøger, at få ham i barnevognen inden han sover tungt - så han oplever at falde - helt - i søvn der.
I fald det ikke er nogen hensigtsmæssig måde at putte på, hvad i alverden gør jeg så? Han er altså virkelig ulykkelig, hvis jeg insisterer på, at han skal blive liggende. Og det har jeg hverken rygrad eller hjerte til.
Om aftenen er det nogenlunde det samme. Han er bare fuldstændigt færdig klokken 18.30 - så det går langt hurtigere. Og når han sover, sover han godt. Både nat og dag. I dag forsøgte jeg mig med at putte en halv time senere til formiddagslur, det gjorde ikke den store forskel.
Jeg håber at du - som sædvanligt - lige har svaret :-)
Pia.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
Viden om børn:
Peanuts og børn
Peanuts (jordnødder) - bør ikke gives til børn under 3 år. Det samme gælder andre hele nødder, vindruer, popcorn, rå gulerødder og lignende hårde fødevarer.
Børn under 3 år vil ofte have vært ved at tygge og bearbejde hårde fødevarer, og der er derfor en risiko for, at barnet fejlsynker - og det kan være meget farligt. I værste fald kan f.eks. en peanut sætte sig fast ved luftrøret og blokere luftvejene. Især peanuts og stykker af rå gulerod har vist sig at udgøre en stor risiko...
Mellemmåltider børn
Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.
Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.
Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.
Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger