Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og putning - 2 år, 3 mdr.


14. august 2013

Kategori:
Alder:
2 år, 3 mdr.

Søvn og putning - 2 år, 3 mdr.

Kære Helen.

Mange tak for dit svar da jeg skrev sidst.

Vores ældste søn er nu 2 år og 3 måneder. Han skiftede dagpleje pr. 1 april. Blev storebror i juli. Han var hjemme sammen med os de tre første uger af lillebrors liv. nu er han startet i dp igen efter ferien. Det havde han svært ved. Vi er midt i ombygning af vores hus, hvilket lige pt har den konsekvens at han ikke længere har noget værelse, men at vi alle fire sover i soveværelset. Han er meget glad for sin lillebror, men hører overhovedet ikke hvad vi siger og det er værst om aftenen når han skal sove.

Vi har af praktiske årsager ikke faste stå op tider, der er de samme hverdag og weekend. Heller ikke faste spisetider om Aftenen. Vi har aldrig haft det. Men lige nu (de sidste to uger) vækkes han kl. 6.45 hverdage. Sover 1,5 time mellem 13 og 15. Jeg har insisteret på at han ikke vækkes før pga. Søvncyklus. Aftensmad omkring kl 18.30 -19. I seng kl 20, sover kl 22.

I ferie og weekender vækkes han ikke morgen, men sover til ca 7.30. - 8.

Men vi kan ikke få ham til at sove og blive i sin seng når vi har sagt godnat.

Problemet er at vi min mand og jeg ikke er enige om hvad der kan hjælpe vores søn til at falde i søvn noget tidligere. Min mand mener middagsluren skal væk eller kortes ned så han vækkes efter en halv time. Jeg mener en fast rytme med fast stå op tid og spisetid både hverdag og weekend kan hjælpe.

Vi skiftes ...


Annonce

... til at putte alt efter hvem der har tid. Jeg har ammebarn og han har ombygning at se til, så vi kan komme på plads i de nye værelser. Som regel er det læsning og eller sang hvor vi sidder eller ligger hos ham mellem 5 og tyve minutter før vi går ud. . . Og så kommer han efter os.. Vil have creme på myggestik, vand at drikke, skiftet ble, har hørt en lyd og er forskrækket eller nysgerrig, vil snakke, beder om et knus.. Ja listen er lang. Det der hjælper mest lige nu er fysisk nærhed, hvilket et meget naturligt med den kæmpe omvæltning han oplever, hvor vi ligger eller sidder hos ham. Men det er uholdbart i længden. Vi får ingen aften når det tager to timer at få ham til at falde i søvn.

Vi har forsøgt mange ting i fht. At få ham til at blive i sengen. Snakke stille og guide ham. Vente udenfor døren og vende ham om igen når han kom ud. Sidde med en bog eller ipad udenfor døren og bare være "kedelig". Talt pænt til ham, råbt at han skulle gå ind i seng, forklaret ham at det var vigigt at gå i seng fordi han skulle op i morgen osv. Osv. Ingen effekt på noget af det. Så vi er tilbage til fysisk nærhed og ro, ingen tale. Hvis han begynder på at ville snakke siger jeg at det skal vi ikke nu, men i morgen igen.

Hvad kan vi gøre for at hjælpe ham til at sove noget tidligere? Og til at kunne være tryg ved at blive i sin seng?og til at putte seancen ikke skal tage to timer?

På forhånd tak for svar.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex

Ammestillinger

Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.

Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.

Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen :-)

Ja der er mange spørgsmål for tiden.... rart man får gode råd og information fra dig!

Håber du har nøglen til en bedre nattesøvn for os to "gamle"... vi trænger efterhånden til en go nats søvn...

...og tak for dine tidligere svar - guld!

Mange hilsner
Sanne, mor til tvillinger


Annonce