Annonce

Annonce

Svar: Urolig søvn - 12 mdr.


2. november 2004

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Karina

For det første skal I forældre gøre helt op med jer selv, hvad det er I gerne vil og I skal være enige om det. Altså at I snakker sammen om, hvorvidt jeres dreng skal sove i jeres seng eller ej, hvis kun den ene af jer føler at det er skidt, så vil I sende modsatrettede signaler og det hjælper ikke jeres dreng, tværtimod.

Jeg synes det er helt fint at jeres søn sover i 'smørhullet', hvis I har det godt med det og jeg mener også at børn altid skal have lov til at komme ind til forældrene, når de i løbet af natten vågner og har behov for tryghed, f.eks. pga en drøm. Samtidig er det dog også vigtigt at alle får sovet og I har alle tre brug for en sammenhængende nattesøvn:o)

Jeg tænker at I er med til at holde hinanden vågne, jeres dreng vågner af jeres natlige støj og I vågner fordi han karter rundt.
Løsningen kunne derfor godt være at lægge ham på eget værelse igen. Alternativt kunne han ligge på en tyk madras på gulvet, så er han i nærheden af jer uden at I direkte forstyrrer hinanden. Nogen gange kan madrassen på gulvet være en god mellemstation til at komme ind i eget værelse og andre gange er det bedre at ...


Annonce

... lade barnet sove i egen seng med det samme.

Derudover så tænker jeg at det er utrolig flot at du fortsat ammer og det må du gerne blive ved med. Det er dog vigtigt at din søn får dækket sit behov for mælk i de vågne timer. I en alder af 1 år, så burde det ikke være nødvendigt med amning kl. 4 om morgenen/natten, han burde kunne trække den lidt længere. Spørgsmålet er dog, hvorfor han gerne vil ammes her. Er det en vane, er det reel tørst eller er det tryghed?


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Man taler jo om den 'vanebetingende afbrudte søvn' og hvis det således er af vane at han vågner her for at blive ammet, så synes jeg du skal stoppe denne tidlige morgen amning. Handler det om tørst, så kan han her få vand i stedet, ligesom først på natten og handler det om tryghed, så vil det at komme i 'smørhul' være nok.

Med hensyn til hans tissebleer, så skriver du at det er om morgenen. Generelt kan man sige at en ble der lugter, er tegn på at barnet har brug for ekstra væske, men en tung morgenble, som har været på fra kl 20 til 7 næste morgen, kan sagtens lugte uden at der behøver være noget i vejen.

Håber du kan bruge nogen af disse råd. Fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fedt

Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.

Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.

I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...

Læs mere i Babylex

Børnemad

De første måneder at barnets liv kalder man for mælkeperioden, da barnets mad udelukkende består af mælk. Barnet ernæres her enten af modermælk eller af modermælkserstatning. Når barnet er mellem 4-6 mdr kan barnet begynde at få lidt skemad.

Den periode som afløser mælkeperioden kaldes overgangsperioden. Den varer til barnet er ca. 9 mdr gammelt. Det er overgangen fra flydende mad, til mad med struktur og klumper til mere og mere bid og mad i stykker, til at barnet kan spise mere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen & Co.

Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.

Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )

Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!

Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.


Annonce