Annonce

Annonce

Brev:

Overgangen fra amning til flaske


30. juni 2013

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Overgangen fra amning til flaske

Hej Helen

Nu er tiden kommet, hvor jeg føler, at jeg gerne vil nedtrappe amningen og gå over til flaske. Vores datter er nu lidt over fem måneder og godt i gang med skemaden. Jeg tænker, at jeg vil begynde at trappe ned, når hun er et halvt år og så bruge en måneds tid på det. Min barsel slutter om 2,5 måneder, så det ville være fint, hvis det kørte fint med flaske inden da. Og så vil det være rart, hvis også far kan tage over om natten ;-).

Men mit spørgsmål er så, hvordan jeg bedst trapper ned - både for hende og for mig? Hvilket ammemåltid er det bedst at erstatte flaske med til at starte med? Og i hvilken rækkefølge så?

I øjeblikket bliver hun typisk ammet tidlig morgen, inden formiddagslur, inden middagslur, lige efter middagslur, aften, inden sengetid, omkring midnat og så midt nat. Er det for mange gange? Vi har haft problemer med, at hun ...


Annonce

... ikke har taget nok på. Hun vejede 3.600, da hun blev født, og nu vejer hun næsten 7 kg (hun har taget en del på, efter vi er begyndt på skemad). Men vægtøgningskampen gør nok, at jeg er meget fokuseret på at få rigtig meget mælk i hende. Er der en tommelfingerregel for, hvor mange gange i døgnet man skal amme, for at baby får opfyldt sit behov for mælk?

Hun får desuden tre skemåltider á cirka 75 ml om dagen (grød med frugt- og grøntsagsmos og kartoffel-grøntsagsmos). Hun får skemad morgen, frokost og aften.

Hun har fået flaske et par gange, bl.a. i starten, hvor jeg malkede ud pga. smerter i brystvorten, og så MME et par gange, når hun er blevet passet etc. Det er gået ok med at tage flasken og MME.

Så: Hvordan trapper jeg bedst ned for amning og op for flaske?

Og hvor meget MME skal hun have til hvert måltid og pr. dag?

Med venlig hilsen

Helle

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...

Læs hele brevet og Helens svar


26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Urolig i aften- og nattetimer

Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex

Sidde

De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.

7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.

8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.

Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit hurtige svar - jeg ser altid tingene fra en anden vinkel når jeg læser dine svar - en vinkel som man ikke altid selv kan se tingene fra, når det er kørt lidt i hårdknude.

Glæder mig altid til at høre fra dig

Mange hilsner
Lillepigens mor


Annonce