Annonce

Annonce

Brev:

Pasning og eget værelse


3. juni 2013

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Pasning og eget værelse

Hej Helen,

Så har jeg atter fundet på et par spørgsmål til dig :-)

Min søn er nu 7,5 måned og trives i bedste velgående.

Han er indenfor de sidste par uger blevet bevidst omkring sin mor, og der kan være bestemte tidspunkter fx efter en lur, hvor han helst vil være hos mig, hvilket jeg selvfølgelig imødekommer. Han følger mig rundt med øjnene, og jeg føler bestemt, at vi har en god og almindelig tilknytning.

Ellers er han glad og tillidsfuld, og han har endnu ikke problemer med at gå rundt til fremmede også selvom, at mor eller far er ude af syne (har lige holdt navnefest, hvor der ikke var antydningen af problemer).

Han er selvfølgelig blevet passet meget af far - op til 3 timer.

Derudover har han 2 store (13 og 15 år) halvsøskende, som har passet ham kortvarig nogle gange. Sidste dag passede de ham dog 2 timer, og det var gået rigtig fint.

Min mor har også passet nogle gange op til 3 timer - hvilket også er gået fint. Jeg ammer stadig - så tidsbegrænsningen på pasningen er kommet helt naturligt :-)

Både min mor og hans far kan putte ham uden problemer i barnevognen til hans lure om dagen, hvis bare de kører med barnevognen. Jeg putter fortsat kun til natten.

Jeg skriver nu bl.a. til dig, fordi jeg gerne vil høre din holding til at lade sit barn blive passet kortvarigt af flere forskellige personer - selvfølgelig under forudsætning af, at han er glad og tilpas under pasningen.

Sagen er den, at min mor bor i Jylland og os på Sjælland. Min kæreste har 3 rigtig søde svigerinder, som står i kø for at passe. De har alle sammen næsten voksne børn, og i min optik er de kompetente "passere". Men vi ses ikke med dem så tit, og jeg forestiller mig ikke, at han kan genkende dem.

Jeg vil derfor spørge om din holdning til, at de passer ham en gang i mellem typisk et par timer - eller 4 hen over en lur om dagen, hvis det går rigtig godt. Far og jeg vil være i nærheden, og mit ønske er, at de ringer til mig, hvis han bliver ked, hvorefter vi vil komme tilbage hurtigst muligt.

Så er det okay at blive passet kortvarigt af "mange" forskellige, hvis han er tryg og glad samt at mor og far kan komme ...


Annonce

... tilbage, hvis filmen skulle knække?

Dernæst har jeg et spørgsmål omkring at sove på eget værelse samt putteritual.

Som du måske kan læse i mine tidligere spørgsmål, bruger min søn ikke sut og har været meget afhængig af brystet for at sove.

Vi er nu med fælles (far og jeg) indsats kommet dertil, hvor far bader, jeg ammer i vores seng i soveværelset, så bliver han lagt i sin egen juniorseng (som er "tilkoblet" vores seng uden den ene side) i vågen tilstand, hvorefter jeg synger et par sange, holder hånd på hans mave eller ben, så han kan slappe af og venter på, at han typisk inden for et kvarter falder i søvn af sig selv. Nogle gange kan jeg blot nøjes med at ligge i vores seng uden at røre ham, efter jeg har sunget. I løbet af natten bliver han ammet ved midnatstid og igen ved 4-5 tiden, hvorefter han sover videre hos mig til ca. kl. 6. Oftest er han vågen én gang i mellem hver amning, hvor jeg kan få ham til at sove videre indenfor meget kort tid ved at sige schyy og holde en hånd på hans bryst. Så natten fungerer acceptabelt.

Af sammen årsag har jeg det egentlig fint med, at han ligger lige ved siden af mig, så jeg nemt kan række ud til amning eller beroligelse og selv falde hurtigt i søvn igen. Jeg har således tænkt mig at holde ham i soveværelset, indtil han kan sove helt igennem, og jeg ved også, at det ville være dumt at flytte ham på eget værelse i 8-10 måneders alderen pga. separationsfasen.

Mit spørgsmål er således, om jeg skyder mig selv i foden - altså om det vil blive sværere, jo ældre han bliver at flytte ham til eget værelse? Jeg "overlever" således hellere at stå op om natten, indtil han kan sove igennem, end jeg ønsker en ked dreng, som pludselig er blevet meget bevidst om nærværet med mor og far i løbet af natten og som pludselig ikke vil puttes mv. Hvad tror du?

Slutteligt vil jeg høre, om du mener det er en holdbar puttemetode, som jeg har. Eller om jeg skal arbejde på, at han falder i søvn soveværelset uden min tilstedeværelse ved ligeså langsomt at flytte mig længere og længere væk?

På forhånd tak - jeg glæder mig rigtig meget til at læse dit svar :-)

Hilsen den omsorgsfulde mor :-)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Selleri

Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.

Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.

Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...

Læs mere i Babylex

Frugtmos og børn

Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.

Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.

Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en MEGET god brevkasse, hvad skulle jeg dog gøre uden den.

Mor til dreng knap 6 uger


Annonce